1. Начало
  2. Новини
  3. Наука и образование
  4. Държавата трябва да подкрепя планинските региони – в тях има потенциал

Държавата трябва да подкрепя планинските региони – в тях има потенциал

ас. д-р Димитър Събев, Институт за икономически изследвания, БАН

Д-р Димитър Събев: Най-голям икономически напредък имат тези планински региони на България, които навреме са се отказали да отглеждат тютюн

Научно изследване показва, че голяма част от планинските и полупланинските региони у нас имат изненадващ потенциал. Нужно е много малко от страна на централната власт, за да се подкрепи тенденцията на заселване на млади хора в тях, казва икономистът ас. д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН.

Той търси отговор на въпроса как различните региони на България се справят с предизвикателството да балансират между икономическо развитие и опазване на природата. „Правил съм изследвания в Странджа, Осогово, в много общини на Родопите, в много общини на югозападните български планини и в последните две години предприех едно изследване, за да открия каква е връзката между икономика и население. Казват, че планините обезлюдяват и там едва ли не хората измират от глад. Моето изследване, което се базира на много по-подробна статистика и полеви обхождания, показва, че в някои планински райони хората живеят проспериращо. Примерно, по поречието на р. Места много добре се развива икономиката. Ако теглим чертата, се оказва, че планинските райони са дори малко по-добре от равнинните.“

Изследването показва, че планинските стопанства са малки по размер и механизация много трудно може да се приложи. Върху тези по-малки площи има нужда от повече ръчен труд и точно тук е тънкият момент, че населението и икономиката са в една силна зависимост. Ако икономиката е слаба, населението ще се махне и икономиката ще стане още по-слаба. Ако има население, икономиката също ще върви. Могат да се отглеждат шафран, малини, ягоди, производство на тахан. Това са култури и продукти с висока добавена стойност.

На тютюна - традиционна за планинските региони култура, от години се търсят алтернативи. „Моите изследвания показаха, че най-голям икономически напредък имат тези планински региони на България, които навреме са се отказали да отглеждат тютюн. Има села със здрави, живи общности, които са намерили алтернатива на тютюна и те се замогват, те забогатяват, раждат се деца. В тази насока трябва да бъде насочена регионалната политика на България.“

Изследването на Димитър Събев отчита и тенденцията, която се наблюдава от няколко години – млади хора се заселват в планински региони, защото искат да живеят в чиста и естествена среда. Но по думите му държавата не прави достатъчно за тези млади хора.

За да има кардинални промени в управлението на планинските райони е нужна политическа стабилност.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.