1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Английското вино се повлиява благоприятно от глобалното затопляне

Английското вино се повлиява благоприятно от глобалното затопляне

Различните вина от реколта 2009 г. се очертават с отлично качество при рекордно по обем производство

Английските винопроизводители , твърдят че глобалното затопляне, което ужасява планетата в светлината на срещата на върха в Копенхаген, за тях е добре дошло - реколта 2009 г. бе изумителна, особено при пенливите вина. "Ние се възползваме от световна катастрофа. Може да звучи отвратително, неприлично, но е така", споделя Кристофър Фос, ръководител на службата за лозарски изследвания в "Плъмптън колидж", Съсекс. Очаква се до десет години в Южна Англия климатът ще е като този в долината на Лоара, а до двайсет условията ще са като днешните в Бордо, обясни той пред АФП. Различните вина от реколта 2009 г. се очертават с отлично качество при рекордно по обем производство, надхвърлящо три милиона бутилки с 50% повече от средното количество за последните пет години.

В доклад, представен в началото на септември, природозащитната организация "Грийнпийс" (Greenpeace) предрече, че ако не се направи нищо за намаляване на емисиите на газове с парников ефект, до края на XXI век оптималната географска ширина за отглеждане на грозде ще се премести с 1000 км на север.

Ако два градуса над сегашните са благословия за качеството на тукашното грозде, нещата ще се развият съвсем другояче, в случай, че се изпълнят прогнозите за повишаване на температурите с 6 до 8 градуса до края на столетието. Геологът Ричард Сели, специалист и в областта на петрола, и на лозарството, почетен професор в лондонския "Импириъл колидж", посочва, че както вървят нещата, някои южни райони на Англия, може да се окажат неподходящи за отглеждане на лозя, тъй като до 75 години ще станат твърде топли.

Сега английските вина започват да печелят всички медали на международни съревнования, и особено при пенливите съчетания на пино ноар, пино мьоние и шардоне, отбелязва Кристофър Фос. Само че националното производство, консумирано изцяло в страната, няма да стигне, за да утоли жаждата на британците. Те остават най-големият в света вносител на шампанско с 30 млн. бутилки годишно, а виното с английски произход, което изпиват, е само 0,3%.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.