1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Бургаският съд обяви строеж в Иракли за незаконен

Бургаският съд обяви строеж в Иракли за незаконен

Проектът би унищожил около 17% от естествената заливна гора в района на река Вая

Съдебната сага около спорния проект за вилно селище край Иракли "Ривърсайд вилидж", който предизвика редица природозащитни протести в последните години, достигна нова фаза, съобщиха от гражданската група "Да спасим Иракли". Преди дни бургаският административен съд е обявил за незаконно решението на екоинспекцията (РИОСВ) в Бургас, с което в края на 2008 г. беше одобрен първият етап на строителството. Става дума за изграждане на триетажна сграда с апартаменти и басейн на р. Вая до плажа Иракли, която тогава беше одобрена от инспекцията с мотив, че няма да навреди на природата в местната защитена зона "Емине Иракли" от мрежата "Натура 2000".

Решението беше обжалвано от българския клон на екоорганизацията WWF (Световен фонд за дивата природа). Според WWF констатациите в екооценката на проекта, представена на РИОСВ - Бургас и одобрена, са неверни и непълни. Съдебна експертиза в хода на делото е потвърдила становището на жалбоподателя. Според решението на бургаския съд мотивите на решението на екоинспекцията са общи и непълни. Не е бил разгледан кумулативния ефект от бъдещата реализация на целия проект "Ривърсайд вилидж" (в доклада по екооценката, приет от инспекцията е било споменато само, че 1 жилищна сграда няма да окаже негативен ефект върху природата, но целият проект се състои от повече сгради). Събраните впоследствие доказателства по делото напълно опровергават твърдението, че проектът няма да навреди на видовете и местообитанията, които зоната трябва да опазва, се казва в решението на съдиите. Оказва се, че проектът би унищожил около 17% от естествената заливна гора в района на река Вая, голяма част от местообитанията на блатни костенурки в района, както и на видрата.

В заключение според бургаския съд "осъществяването на инвестиционното намерение е несъвместимо с предмета и целите на защитените зони". Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.

Проектът на фирмата е свързан с една от наказателните процедури срещу България, открити от Европейската комисия. През 2008 г. тогавашният министър на бедствията и авариите Емел Етем беше разпоредила прочистване на речното корито на Вая и укрепване на брега във връзка с летните наводнения тогава. Впоследствие се оказа, че за целта е изсечена голяма площ от естествената лонгозна гора и е построена бетонова дига, очевидно предпазваща евентуалните бъдещи строителни проекти около нея от заливане.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.