1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Европейският парламент призова ЕС да се застъпи за Протокола от Киото

Европейският парламент призова ЕС да се застъпи за Протокола от Киото

Икономическата криза не трябва да се използва като извинение за бездействие

ЕС трябва да поеме водещата роля на срещата на върха по климата на ООН в Дърбан и да се бори за удължаване на Протокола от Киото за намаляване на емисиите на CO2 след 2012 г. Това се казва в резолюция, приета от Европейския парламент. Членовете на ЕП смятат, че поставянето на цели за намаляване на вредните емисии над досегашната цел от 20% до 2020 г. ще стимулира икономиката на ЕС.

"Международните преговори по климата са на кръстопът между застой и напредък - ЕС трябва да помогне за създаването на нова динамика по време на срещата в Дърбан", заяви председателят на парламентарната комисия по околна среда и ръководител на делегацията на ЕП в Дърбън Jo Leinen (С&Д, Германия), след като резолюцията беше приета с 532 гласа "за", 76 "против" и 43 "въздържали се".

"Икономическата криза не трябва да се използва като извинение за бездействие. ЕС трябва да подкрепи Протокола от Киото и да работи заедно с други страни по пътна карта, която да гарантира постигането на всеобхватно споразумение по климата най-късно до 2015 г.", добави той.

Подкрепа за Киото

В резолюцията се казва, че ЕС трябва "публично и недвусмислено" да потвърди твърдата си ангажираност спрямо продължаването на Протокола от Киото, обвързващо международно споразумение, което задължава индустриализираните страни да намалят емисиите на парникови газове. Депутатите искат да се избегнат луфтовете след изтичане на настоящата фаза на Протокола в края на 2012 г.

Съкращения на емисиите с над 20%

Повтаряйки свои предишни резолюции по отношение на опазване на климата, членовете на ЕП подчертават, че ЕС трябва да се стреми към цели над сегашните 20% намаляване на емисиите до 2020 г. Това би било от икономически интерес на самия ЕС, като се имат предвид предимствата на "зелените работни места, растежа и сигурността".

Фонд по климата и други мерки

Депутатите искат ЕС да съдейства за намирането на споразумение по източниците и управлението на Зелен фонд за климата в подкрепа на развиващите се страни, който трябва да разполага със 100 млрд. долара годишно до 2020 г.

Освен това са необходими мерки за ограничаване на емисиите от въздушния и морския транспорт (изключени от протокола от Киото), като трябва да се вземат предвид и измененията в земеползването. Въпреки спънките от страна на някои държави извън ЕС, депутатите стоят твърдо зад законодателството, прието през 2008 г., за включване на авиацията в системата за търговия с емисии на ЕС от 1 януари 2012 г.

В заключение, членовете на ЕП са загрижени, че има гигантска пропаст между международните ангажименти и целта на ООН за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса. Научни доклади на ООН стигнаха до заключението, че индустриализираните страни трябва да намалят емисиите си с 25-40% до 2020 година, в сравнение с нивата от 1990 г.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.