1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. "Гугъл" планира да повиши инвестициите си във възобновяема енергия със 750 милиона долара

"Гугъл" планира да повиши инвестициите си във възобновяема енергия със 750 милиона долара

Финансирането на всички ВЕИ проекти на компанията с изключение на два е структурирано на базата на данъчни стимули от държавата

"Гугъл" планира да повиши инвестициите си във възобновяема енергия със 750 милиона долара, като се възползва от данъчни облекчения, целящи да насочат повече финансови средства към  зелени енергийни проекти, съобщи агенция "Блумбърг".

Финансирането на всички ВЕИ проекти на компанията с изключение на два е структурирано на базата на данъчни стимули от държавата, насърчаващи компаниите да подкрепят обещаващи начинания в тази област, които предстои да започнат да носят приходи в бъдеще, казва Рик Нийдъм, директор зелени дейности в компанията.

"Стремежът да търсим начин да правим нещата по-добре е част от нашата корпоративна култура, обяснява той в интервю за "Блумбърг". Всяка сделка, която сключваме, е възможност да подкрепим нещо, което смятаме за важно – в случая производството на повече чиста енергия, и то в мащаби и места, които могат да доведат до понижаване на цените й."

Целта на "Гугъл" е да промотира технологии и нови финансови механизми, които ще дадат тласък на тази индустрия и ще диверсифицират източниците й на печалба. Може да се очаква и други техни конкуренти да ги последват, тъй като данъчните ползи засега са съществен елемент от постигането на финансовите резултати, които изискват инвеститорите.

Финансиране чрез търговия с данъчни кредити

В САЩ централите за производство на възобновяема енергия имат право на данъчни кредити, които обикновено не могат да използват, докато не започнат да произвеждат и подават електричество към мрежата, така че да реализират облагаеми печалби.

Но дори тогава много от тях все още не печелят достатъчно, за да се възползват от пълния размер на облекчението, което държавата им дава. Чрез продажбата на тези кредити създателите на възобновяеми мощности могат да генерират средства за подпомагане на проектите си, а големите корпоративни купувачи могат да използват облекченията, за да намалят собствените си данъчни сметки.

През юни "Гугъл" създаде фонд от данъчни кредити на стойност 280 милиона долара, за да помогне на компанията "Солар сити" да финансира проект за покривни фотоволтаични инсталации. Соларните мощности се инсталират от компанията върху покриви на къщи, чиито собственици после ги изплащат под формата на лизингови вноски и през този период купуват електроенергията, произведена от тях.

По този механизъм от 2006 г. досега компанията "Гугъл" е инвестирала в много различни ВЕИ проекти на ранен етап на реализация. По думите на Нийдъм инвестиционните й решения се базират на два основни критерия – проектите трябва да генерират възвращаемост дори ако са свързани с рискове и да са иновативни, тоест да имат така наречения трансформиращ капацитет, свързан с определена нова технология или начин на финансиране. Ако проектите отговарят на тези изисквания, компанията може да заложи на тях, въпреки че често това са начинания, които други потенциални инвеститори не са се решили да подкрепят.

По изчисления на калифорнийската компания за слънчева енергия "Солар сити" водещите 200 компании в САЩ разполагат с повече от трилион долара свободни средства за инвестиране. "Във време, когато американските компании разполагат с рекордни суми за инвестиране, "Гугъл" показва с поведението си, че соларните технологии са чудесен избор за тази цел и примерът им би трябвало да вдъхнови и други фирми да ги последват", смята Бенджамин Кук, вицепрезидент по финансирането на проекти в "Солар сити".

Освен фотоволтаични проекти "Гугъл" подкрепя и крайбрежни вятърни централи. В момента компанията осигурява 42% от финансирането на предстроителните дейности по така наречената атлантическа вятърна връзка, която ще свързва бъдещи вятърни ферми край атлантическия бряг с мрежата и общата й цена може да достигне 5 милиарда долара.

Очаква се този кабел да бъде гръбнакът на прохождащата крайбрежна ветроенергийна индустрия. Този проект и инвестицията в 18.7-мегаватова слънчева централа в Германия са единствените, които "Гугъл" не финансира чрез механизма на данъчните кредити.

Вкусът към риска

Компанията обмисля също инвестиции в други възобновяеми енергийни източници, които може би са по-рискови от досега подкрепените проекти. Една от обещаващите области е геотермалната енергия и особено технологиите, които може да подобрят ефективността на сондажните съоръжения или електроцентралите, разказва Нийдъм.

"Ако има нещо, което ни отказва да инвестираме в геотермални проекти, обяснява той, това е класическата петгодишна схема за разработването им от проучването на ресурсите до търговската експлоатация. Това е дълго време, а ние харесваме проекти, при които можем да присъединим мощностите към мрежата колкото е възможно по-бързо."

Енергийните интереси на компанията са изцяло насочени към възобновяемите източници и по думите на Нийдъм "Гугъл" не се интересува от ядрена енергия, нито от природен газ. Нашите инвестиции се насочват по-скоро към технологиите с нулеви въглеродни емисии, коментира той в интервюто. По думите му компанията е по-склонна от някои други да поема известни премерени рискове с технологии, които са по-нови или все още не толкова широко разпространени.

"При тези технологии ние очакваме да получим по-добра възвращаемост и атлантическата вятърна връзка е типичен пример за такава сделка. Инвестициите на ранен етап са по-рискови, но носят по-добра печалба", коментира още директорът зелени дейности в "Гугъл".

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.