1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Луната продължава да поднася изненади на учените

Луната продължава да поднася изненади на учените

Космическата сонда на НАСА откри на обратната й страна група необикновени вулкани

Луната продължава да поднася изненади на учените. Космическата сонда на НАСА откри на обратната й страна група необикновени вулкани, които могат да хвърлят светлина върху историята на спътника на Земята, предаде КРОСС.

Вулканите се намират между кратерите Комптън и Белкович и на снимките се вижда, че напомнят на куполи със стъпаловидни склонове. Ширината при основата им се колебае между 800 метра до пет километра, а височината им достига до шест километра.

Вулканите са необикновени поради няколко причини. На първо място, в този район на Луната преди не е регистрирана вулканична дейност. На второ място, вулканите изригват силиций, а не базалт, както останалите лунни вулкани. И най-накрая, намерените планини се оказаха много млади - само на 800 млн. години, като другите лунни вулкани са на повече от милиард.

„Фактът, че тези вулкани са толкова млади, така необичайно разположени и така странно устроени, ни кара да се замислим. Сега на Луната не би трябвало да има изненади, ние вече бяхме там, но постоянно намираме нещо ново, което е поразително", цитира The New York Times един сътрудник на НАСА.

Според думите на Бредли Джолиф, ръководител на групата, която изучава вулканите, откритието ще позволи да бъдат получени нови данни за вулканичната еволюция на Луната. Той допълва, че има няколко хипотези, но засега не може да ги потвърди на място.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.