1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Находище на българска гърлица е обявено за защитена територия в община Ценово

Находище на българска гърлица е обявено за защитена територия в община Ценово

Проектът е финансиран от програмата на ЕС за околна среда Life+

Находище на българска гърлица - с. Караманово е обявено за защитена територия със заповед на министъра на околната среда и водите. Защитената местност се намира в землището на с. Караманово, община Ценово, област Русе и се простира на 16.142 дка площ.

Обявяването на находищата на растителните видове българска гърлица и уехтрицова урока се осъществи чрез проект „Пилотна мрежа от малки защитени територии за опазване на растенията в България, чрез прилагане на модела на растителните микрорезервати”, финансиран от програмата на ЕС за околна среда Life+.

Проектът се изпълни от екип на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и Министерство на околната среда и водите. С цел опазване на растителния вид българска гърлица в границите на местността се забранява промяна в предназначението и начина на трайно ползване на земята, търсене, проучване и добив на подземни богатства, строителство, внасяне на неместни видове, употребата на пестициди и извършване на мелиоративни дейности, водещи унищожаване на местообитанието.

Предстои защитената местност да се отрази в картата на възстановената собственост за землището на с. Караманово и в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите.

Limonium bulgaricum Ancev е от Сем. (Plumbaginaceae) – Саркофаеви. Природозащитният му статет е „Критично застрашен”. Растението е български ендемит.

Среща се по влажни тревисти места в зоната на ксеротермните дъбови гори върху излужени черноземи. Образува разкъсани популации с ниска численост. Растението е разпространено в Дунавската равнина (по долината на р. Студена и нейните притоци в района между гр. Свищов, гр. Павликени и гр. Бяла).

Заплахите за вида са свързани със селскостопанска дейност и  развитие на интензивно земеделие, животновъдство и съпътстващите го паша и коситба. Събирането на растения за сухи букети поради декоративните им качества са причина за намаляване числеността на вида в отделни находища.

Българската гърлица е защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие. Част от находищата попадат в защитени територии (защитена местност „Кайкуша“ и защитена местност „Русалка“ в района на гр. Свищов) и в защитени зони от Европейската екологична мрежа Натура 2000 в България.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.