1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Натура 2000 без 4 защитени зони?

Натура 2000 без 4 защитени зони?

На 11 март 2001 г., петък, ще се проведе второто заседание на Националния съвет по биоразнообразие

Министерството на околната среда и водите отново предлага орязване на европейската екологична мрежа Натура 2000 в Рила, Пирин и по Черноморието, предупреждават от коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България”. На 11 март 2001 г., петък, ще се проведе второто заседание на Националния съвет по биоразнообразие, на което ще се обсъдят границите на защитената зона от Натура 2000, която обгражда Национален парк  "Рила", както и зоните «Пирин», «Калиакра» и «Ломовете» (Русенско). В оригиналното научно предложение на БАН бяха предложени 4 защитени зони – «Рила север», «Рила юг», «Рила запад» и «Рила изток». В разработването им взеха активно участие неправителствени организации и резултатът беше консенсусно подкрепен от научната общност и от неправителствените организации. Но предложението е подменено със съкратен вариант с неизвестен автор, който включва една зона - «Рила буфер».

Новият вариант за Рила е със силно намалена площ и изключва:

1. Важни територии за опазване на мечката в Лакатишка Рила, включително около курорта Боровец, както и в източна Рила

2. Единственото находище на лалугера в тази част на България над село Мала Църква. В находището е един от хотелските комплекси на олигарха Христо Ковачки от планираната ски зона „Искровете-Мальовица”

3. Почти всички речни течения на реките Мали, Черни и Бели Искър в района на Говедарци - там се опазва близо до 90% от националната популация на критично застрашения вид риба - главоч. Тези реки са пряко застрашени от проекти за нови ВЕЦ. Преди 2 месеца над село Мала Църква беше спрян строежа на мини ВЕЦ заради главоча, докато се реши дали мястото ще влезе в Натура 2000.

4. Премахнат е и районът на дъбовите гори около природната забележителност Стобски пирамиди. Тези територии са включени за опазване на северната граница на разпространение на шипоопашата костенурка.

Заплашени от орязване са и Защитена зона „Ломовете”, където се изключват ценни територии за египетския лешояд и други грабливи птици, Защитена зона „Пирин”, където се изключват територии ценни за горско-гнездящите птици, като пернатоногата кукумявка, лещарката, осоядът, кълвачите. Разширението на Защитена зона „Калиакра” пък въобще не е поставено за разглеждане, въпреки наказателната процедура на Европейската комисия, свързана с това и внесеното по надлежен ред предложение, което съдържа и нови аргументи.

Всички изключени територии са предложени като научни данни и като резултат от проведените биогеографски семинари. Евентуално тяхно неприемане ще доведе до нови наказателни процедури на Европейския съюз, припомнят природозащитниците.

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” подкрепя принципно гражданския протест пред сградата на МОСВ на 11 март, петък, от 9 ч. и призовава всички свои симпатизанти да се включат с искане за приемане на всички защитени зони в техните научни граници. Природозащитниците очакват министерство на околната среда и водите да обяви кой и защо е орязал защитените зони.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.