1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. През 2010 г. биоенергията е приблизително 7,5% от цялата енергия, използвана в ЕС

През 2010 г. биоенергията е приблизително 7,5% от цялата енергия, използвана в ЕС

Очаква се делът й да нарасне до 10% до 2020 г.

Биомасата за производство на енергия е важна част от възобновяеми енергиен микс. В същото време производството на биоенергия трябва да става според принципите за ефективност на ресурсите на Европейския съюз. Това напомня нов доклад на Европейската агенция за околната среда (EEA) като се уточнява, че това означава извличане на повече енергия от една и съща суровина и избягване на потенциалните негативни въздействия върху околната среда от производство на биоенергия.

Биоенергията се отнася до използване на енергия от всякакъв вид биомаса, независимо дали става дума за отопление, електроенергия и транспорт. Докладът "Ефективността на ресурсите за биоенергията в ЕС" разглежда основно възможностите за енергия от земеделски земи.

През 2010 г. биоенергията е приблизително 7,5% от цялата енергия, използвана в ЕС. Очаква се делът й да нарасне до 10% до 2020 г., което е около половината от прогонозираната възобновяема енергия, според националните възобновяемо-енергийни планове на държавите-членки.

Биоенергията трябва да се произвежда в съответствие с целите на ЕС за по-ефективно използване на ресурсите, се посочва в доклада. Това значи намаляване на земята и другите ресурси, необходими за производството на всяка единица биоенергия и за избягване вредите за околната среда от производството й.

Според анализа, най-ефективно използване на енергията от биомаса е това за отопление и електричество, както и за съвременни биогорива, т.нар. "второ поколение" биогорива.

Биогоривата за транспорт от първо поколение, например биодизел на основата на маслодайна рапица или етанол от пшеница, са посочени като далеч по-неефективен начин за използване на ресурсите.

Докладът показва, че културите, от които се прави настоящия енергиен микс не са устойчиви за околната среда. Затова и се препоръчва по-широк микс от култури. Конкретно целта е да се включат многогодишните култури, които не се обработват ежегодно. Това по-скоро би подобрило "екосистемни услуги" на земеделските земи - като например предотвратяване на наводнения и филтрирането на водата.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.