1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. През миналата година светът е изхвърлил с 564 милиона тона CO2 повече, отколкото през 2009 г.

През миналата година светът е изхвърлил с 564 милиона тона CO2 повече, отколкото през 2009 г.

Според прогнозите глобалните температури биха се покачили с между 2.4 и 6.4 градуса по Целзий

Количествата парникови газове, изхвърлени в земната атмосфера през 2010 г. надхвърлят най-лошия сценарий, прогнозиран от климатолозите едва преди четири години, съобщава "Гардиън", цитирайки изчисления на американския департамен по енергетика.

През миналата година светът е изхвърлил с 564 милиона тона CO2 повече, отколкото през 2009 г. Това е увеличение от 6%, което количествено надхвърля индивидуалните емисии на всички държави с изключение на трите най-големи замърсителки – Китай, САЩ и Индия, пише dnevnik.bg.

Китай и САЩ са отговорни и за повече от половината от настването на емисиите през 2010 г. Миналата година хората са пътували повече, а индустрията се е възстановила от кризата. Това е довело до увеличено потребление на изкопаеми горива. Ако съдим по емисиите, изглежда глобалната криза е приключила, коментират авторите на изследването.

Най-големият източник на парникови емисии в глобален мащаб е изгарянето на въглища. Индия и Китай използват огромни количества от този енергоносител. Емисиите от въглища са нараснали с близо 8% през 2010 г.

Добрата новина е, че тези икономики растат бързо и начинът на живот на хората се подобрява. Ако този процес е обвързан с нарастваща зависимост от въглищата обаче, той застрашава оцеляването на света, коментират учените.

През 2007 г. Междуправителственият панел по климатичните промени подготви подробен доклад за глобалното затопляне. В него се разглеждат различни сценарии за парниковите емисии и влиянието им върху климата. Новите данни за емисиите през 2010 г. обаче говорят за равнища над предвидените в най-лошия сценарий, разгледан през 2007 г. Според прогнозите при този най-лош сценарий глобалните температури биха се покачили с между 2.4 и 6.4 градуса по Целзий до края на века, като за най-вероятно се приема покачване от 4 градуса.

Въпреки, че климатичните скептици обвиняват Междуправителствения панел във всяване на паника, научната общност като цяло приема прогнозите на панела за твърде консервативни. "Гардиън" цитира Джон Райли, професор в MIT, който заявява, че най-лошите прогнози на учените в климатичната програма на университета са за близо двойно по-голямо покачване на температурите.

Ако в данните за емисиите от 2010 г. има нещо позитивно, то е, че развитите страни, които са ратифицирали Протокола от Киото, са намалили емисиите си и са постигнали целите си за съкращаването им до 8% под нивата от 1990 г. САЩ не са ратифицирали споразумението.

През 1990 г. развитите държави са произвеждали около 60% от глобалните парникови емисии, а сега делът им е под 50%, смята още Джон Райли.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.