1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Речната информационна система по Дунав ще заработи в началото на 2014 г.

Речната информационна система по Дунав ще заработи в началото на 2014 г.

В рамките на първата фаза на проекта е изградена технологичната инфраструктура в 16 комуникационни точки

В присъствието на заместник-министрите на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров и Антон Гинев бе подписан договор за разширяване обхвата на услугите на речната информационна система в българската част на река Дунав – БУЛРИС.

Проектът изгражда националната част от общоевропейската система за осигуряване на ефективно и безопасно корабоплаване по вътрешните водни пътища и се финансира от оперативна програма "Транспорт" 2007 – 2013 г. Бенефициент по проекта е Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", пише ИнфраструктураБГ.

Проектът "БУЛРИС" цели да повиши както безопасността в корабоплаването по българския участък на река Дунав, така и да намали случаите на замърсяване на реката. Проектът допринася за по-добрата възможност за използване на р. Дунав като основен вътрешен воден път на ЕС е за развитието на логистичните и транспортните вериги, които пресичат България.

В рамките на първата фаза на проекта вече е изградена необходимата технологична инфраструктура в 16 комуникационни точки, разположени по протежението на р. Дунав на територията на областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра. В момента се провеждат тестове на системата, която предстои да бъде пусната в експлоатация в началото на 2014 г.

В края на миналата година по фаза 2, лот 1 на проекта започна строителството на сградата на Център за речни и информационни услуги в Русе. Новата високотехнологична сграда е по проект на архитектурно бюро "Вамос", а изпълнението е поверено на ДЗЗД "Консорциум Дунав". В строителството на сградата ще бъдат инвестирани 6 млн. лв.

С договора, който бе подписан вчера, 12 ноември, разширението на системата и обхвата на услугите се възлага на Консорциум "БУЛ РИС 2", който обединява компаниите "Транзас Марин Интернешънъл АБ" - Швеция, "Транзас Медитерейниън САС" - Франция и българската "Телелинк". Партньорите в консорциума са специализирани в проектирането и изграждането на системи за управление и контрол на корабния трафик, за радарно проследяване и за обмен на данни между  плавателните средства и бреговите служби.
Компаниите са сред водещите в Европа в областта на разработването на специализирано оборудване за обучение на оператори на системи за навигация и морска безопасност.

Стойността на договора за разширяване на системата "БУЛРИС" е почти 9.5 млн. лв. Срокът за изпълнение е 18 месеца. Бенефициент по проекта е Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура".

Изпълнителят трябва да достави и разшири обхвата на услугите и системата, да въведе нови сензори като радари, телевизионни и термовизионни камери и да внедри нови функции на информационната система, съответно разширяване на преносната РРЛ среда, подобряване и разширяване на УКВ комуникационните услуги, въвеждане на безжични комуникационни услуги от вида Wi Fi, интегриране с външни системи за получаване на информация за метеорологичната обстановка и информация за ледохода и др. Надграждането на телекомуникационната структура ще се реализира чрез доставка и осигуряване на шест нови радиотрасета.

По тази фаза на проекта ще бъдат изградени следните подсистеми: Национална система за управление на референтни данни (NRDMS), национален RIS портал, безжична мрежа (WLAN), видеонаблюдение, радарно наблюдение, система за подпомагане вземането на решения в кризисни ситуации (CMS).

Предвижда се да бъдат надградени следните подсистеми: електронна подсистема за докладване (ERI), известия до корабните водачи (NtS), мрежова среда, преносна среда (РРЛ), ултракъси вълни (VHF), проследяване и последващо възпроизвеждане на движението на корабите (VTT).

В обхвата на проекта са включени 24 обекта по река Дунав на територията на областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Силистра и на територията на резервиращ РИС център Варна.

Изпълнението на проекта "Създаване на речна информационна система в българската част на р. Дунав – БУЛРИС" стартира на 4 октомври 2011 и се очаква да приключи 1 май 2014 г. Общият му бюджет е в размер на 42.3 млн. лв.

"Проектът има изключително значение както за България, така и за всички европейски държави", каза заместник-министър Петър Киров. По думите му подобряването на условията за корабоплаване по р. Дунав е свързано с цялостен пакет от мерки, които МТИТС предприема за развитие както на речния, така и на жп транспорта, в съответствие с приоритетите на ЕС за насърчаване на зелените видове превози.

В следващия програмен период ще кандидатстваме съвместно с Румъния по механизма "Свързана Европа" за реализирането на проект за подобряване условията за корабоплаване в критичните участъци на реката, съобщи Петър Киров. Сред проектите, които имат значение за развитие на корабоплаването по реката могат да се разглеждат и проектите за изграждане на интермодален терминал в Русе, както и рехабилитацията на жп линията Русе – Варна.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.