1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Рекорден брой качулати корморани зимуват на остров срещу Созопол

Рекорден брой качулати корморани зимуват на остров срещу Созопол

Птицата е рядък вид за страната ни

Рекорден брой качулати корморани зимуват на остров Св. Петър, намиращ се до Созопол. Това установи екип на Българското дружество за защита на птиците, който редовно следи нощувката на вида в рамките на проект „Подготовка за идентифициране на Орнитологично важните места (ОВМ) по южното Черноморско крайбрежие” между 2012–2014 г.

При последното наблюдение са установени 452 качулати корморана да се събират за нощувка на острова. Според специалистите това е рекордна нощувка на средния корморан за Южното Черноморие. При многократните наблюдения, извършвани от екипа до момента, птиците, събиращи се да прекарат нощта на остров Св. Петър, не са надхвърляли 200 екземпляра.

Качулатият корморан, наричан още среден, е рядък вид за страната птица. Среща се само по Черноморското крайбрежие. Островите Св. Иван и Св. Петър, намиращи се срещу Созопол, са от изключителна важност за вида у нас. Именно на двата острова през миналата година беше доказано гнезденето на качулатия корморан и по южното Черноморие, което беше потвърдено през тази година. Дотогава единственото потвърдено гнездене на вида в България е известно от скалите край Калиакра и Тюленово на север от Варна. Там колонията се състои от около 160 двойки средни корморани.

Качулатият корморан обитава европейските брегове на Атлантическия океан, крайбрежието на Средиземно и Черно море. Гнезди в колонии в скални ниши, по стръмни скали и песъчливи брегове. Храни се предимно с дънни риби, които лови на дълбочина дори до 60 м.

Рекордната нощувка за Южното Черноморие на качулати корморани беше наблюдавана от екип на БДЗП на 13 декември 2014 г. (събота) на остров Св. Петър срещу Созопол. Екипът е наблюдавал 452 качулати корморана да се събират на известната нощувка. Досега при многократните наблюдения на екипа не са били установявани повече от 200 екземпляра на същото място.

Наблюденията са направени в рамките на проект „Орнитологично важни места (ОВМ) по южното Черноморско крайбрежие” между 2012 – 2014 г.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.