1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. В София се проведе дискусия за предстоящите изменения в Закона за водите

В София се проведе дискусия за предстоящите изменения в Закона за водите

Участниците в нея обсъдиха подготовката и приемането на Националната стратегия за водите

Ситуацията във ВиК сектора е лоша, на места дори критична, но се надявам заедно да стигнем до решение за нейното подобряване. Това каза зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев по време на дискусия за предстоящите изменения в Закона за водите, организирана от синдикалните организации, съобщиха от пресцентъра на МРРБ.

Участниците в нея обсъдиха подготовката и приемането на Националната стратегия за водите и разработване на ясни правила, на които да отговарят ВиК-а операторите. Ако не постигнем единодушно решение по отношение на Закона за водите и регламентация на сектора, рискуваме да стигнем до даване на обяснения пред Европейската комисия защо са ни спрени парите по Оперативна програма „Околна среда“ за следващия програмен период, каза зам.-министър Симидчиев.

Той информира, че започва разработването на Наредба за изисквания към дейността на ВиК-а операторите, която се очаква да бъде готова до шест месеца. Тя ще наложи минимален праг, на който всяка компания и оператор да отговарят. Изискванията в документа ще бъдат количествени, но съобразени с дължината на мрежата или броя на жителите, на които операторът предоставя услугата.

Зам.-министър Симидчиев отбеляза, че предстоящите промени във ВиК-а сектора няма да променят начина на образуване на цената на предоставяната услуга, но вероятно ще се стигне до процес на изравняване на цената на територията, обслужвана от един оператор.

Участниците в дискусията обърнаха сериозно внимание на предлагания в проекта за изменение на Закона за водите процес по регионализация. Според зам.-министър Симидчиев това ще доведе до подобряване на състоянието на дружествата чрез реализирането на икономия от мащаба, а няма да бъде предпоставка за тяхното концесиониране. Голям брой от присъстващите се обединиха около мнението, че окрупняването ще бъде предпоставка за осигуряване на повече инвестиции, така че да се подобри качеството на предоставяната на потребителите услуга и да се намали загубата на вода.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.