1. Начало
  2. Новини
  3. От фермата до трапезата
  4. Живка Гроздева: Най-бързият начин младите да влязат в земеделието е когато има приемственост

Живка Гроздева: Най-бързият начин младите да влязат в земеделието е когато има приемственост

Новата ОСП трябва да подкрепя устойчивото земеделие, препоръчва младата овощарка

 

„Вярвам, че новата ОСП ще продължава да подпомага доходите на фермерите, защото това е една от основните й цели. Досега е било така и вярвам, че ще продължи да е така“, споделя потомственият овощар Живка Гроздева. По думите й, въпреки че европейските субсидии са недостатъчни като размер, земеделците разчитат на тях. Голям процент от тези средства отиват за заплащане на работната ръка. „Ако ги няма тези директни плащания, обвързаното с производството подпомагане, как ще плащаме данъци и заплати? - пита риторично тя.

Живка е доволна от направена инвестиция в семейното стопанство с помощта на евросредства по подмярка 4.1 – създадени са трайни насаждения с изградени поливни системи, капково напояване и конструкция, която предпазва от градушки. Това решило проблема с унищожаването на реколтата от природни бедствия.

 „Много е трудно един земеделски стопанин без европейско финансиране да изгради такъв проект, защото това е една голяма инвестиция, която се изплаща за доста години. Така че, благодарение на европейските програми много земеделски стопани съумяхме да инвестираме в нови технологии в производството.“

Живка и нейната сестра са отличен пример за приемственост в земеделието – една от важните политики в новата ОСП. „Най-бързият начин младите да влязат в земеделието е когато има приемственост от родителите. Когато говорим за семеен бизнес. Това е най-сигурният начин и най-късият път, от който може да се почерпи опит. Смятам, че трябва да се обърне внимание на тази приемственост и да се разработят механизми и мерки за подкрепа на младите фермери. Аз и моята сестра се сблъскваме с ежедневни трудности. Производството не е никак лесно. Лишаваме се от много неща, но пък от друга страна удовлетворението компенсира. Удовлетворението е тогава, когато произвеждаме хубава стока, когато успяваме да я реализираме. Аз самата съм икономист по образование, така че преди 20 години не съм предполагала, че ще се занимавам със земеделие. Периода, в който все още се учех, беше дълъг. Успях да се науча и след това вече не си заслужаваше да се откажа. Започна много да ми харесва. Земеделието е нещо интересно. Със сигурност трябва да се обича.“

cap-septemvri

Живка подкрепя амбицията на Европа за намаляване употребата на пестициди, но това трябва да става много плавно. Трябва да има алтернативи, които земеделските производители могат да си позволят и които няма да оскъпят много производството, защото разходите вече са се увеличили доста.

„В нашето стопанство се стараем да намаляваме продуктите за растителна защита. Как го правим - с наблюдение, с постоянно следене на метеорологичните прогнози. Удължаваме интервалите на третиране, не третираме без необходимост. От една страна, стои факторът разходи, от друга страна - разбира се, самите ние консумираме тези плодове.“

Опазването на почвеното плодородие се случва като междуредовите пространства в градините не се обработват, а торенето е с биологични торове.

Очакванията на Живка от новата ОСП са политиките да са съобразени с условията и необходимостите на всяка една държава членка. Надеждите са новата ОСП да надгради постигнатото до момента.

„Мерките, които ще се прилагат, да бъдат такива, че производителите на плодове да не се отказват. Да продължават да работят. Да разширяваме производството в България. Имаме прекрасни условия. Очаквам, също така, да се работи за устойчиво земеделие, за устойчиво производство на плодове. Да си поставяме реалистични цели – такива, каквито можем да постигнем.“

        

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.