1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. До 10 януари 2012 година ще продължат масираните проверки на БАБХ

До 10 януари 2012 година ще продължат масираните проверки на БАБХ

В заведенията за обществено хранене не се спазват хигиенните норми

До 10 януари 2012 година ще продължат масираните проверки в страната. Това заяви изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Йордан Войнов пред БНР. Той увери, че целият наличен състав е изкарана на терен. Проверките ще са най-вече в търговската мрежа, заведенията за обществено хранене и по зимните курорти, където се очаква да има много чужденци. По думите на Войнов, сравнено с миналата година установените до момента нарушения са по-малко.

В заведенията за обществено хранене не се спазват хигиенните норми, използват се продукти с изтекъл срок на годност, без документи. Също така има активно присъствие на търговци по пазари, като навън се предлагат домашно приготвени храни, които са без необходимите изследвания, посочи директорът на Агенцията по храните. Той посъветва потребителите да пазаруват само от регламентирани места и задължително да гледат етикетите. Войнов увери, че и по празниците ще работят дежурни екипи, като всеки подаден сигнал ще бъде проверяван.

Предлагането на храни с изтекъл срок на годност носи лесна и бърза печалба. Затова от Агенцията по храните са предложили промяна в Наказателния кодекс – това деяние да се криминализира и да се налагат строги санкции. Да предлагаш храна с неизяснен произход или изтекъл срок на годност е равносилно на това да предлагаш дрога, категоричен е Йордан Войнов. По думите му, от началото на годината Агенцията е иззела и унищожила над 90 тона храна. По думите му, от нарушението до съставяне на акт минават около десетина дни.

На горещия телефон 0700 122 99 и на дежурните телефони, посочени в сайта на Агенцията, всеки потребител може да сигнализира Агенцията по храните за нередности. Йордан Войнов обеща, че дежурните екипи ще откликват на всеки сигнал.

Председателят на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов подчерта от своя страна, че бързането създава рисковете по празниците. Много от нас се подвеждат от най-различни промоции и намаления, уточни той. По думите му, освен при сключване на договор, който ни обвързва за дълго време, проблеми могат да възникнат и при пътуванията. Най-големият риск, свързан с ваучерите пък, е, че в някои вериги те имат срок на годност. Проблеми възникват и със сумата на ваучера, защото пари не се връщат, предупреди Николов.

Председателят на "Активни потребители" посъветва хората да не оставят пазаруването за последния момент: Най-важното нещо е да сравняваме и да отделим малко време, за да проучим добре съответната оферта, особено когато става въпрос за някакъв договор, който ще ни обвърже във времето. Не трябва да се поддаваме на бързането и на емоцията.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.