1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Маслодайните контракти записват печалби

Маслодайните контракти записват печалби

Цените на петрола и днес продължават надолу

Засилените военни действия в Украйна, свързани с руските атаки срещу пристанищата на Одеса и Николаев, както и нови слухове, че Русия минира акваторията на Черно море, доведоха до поскъпване на пшеницата, най-напред в Чикаго, а след това и в Париж. Допълнителен стимул дойде и от съобщението, че Китай отново купува американска пшеница. Следвайки хлебното зърно, отвъд Океана и другите основни контракти останаха на зелено, докато във френската столица само царевицата се възползва от развитието, и то съвсем минимално. Рапицата обаче записа сериозна загуба.
 
Днес зърнените фючърси в Чикаго вървят надолу. При предборсовата търговия отвъд Океана до 12,30 ч. българско време декемврийският контракт на пшеницата е с минус 5 цента до 573 долара и 25 за бушел, а царевицата от същия контракт губи половин цент до 4 долара и 97 цента. Цената на овеса пада с ¾ цент до 4 долара и 32 цента, а ноемврийският ориз се търгува за 14 долара и 6 цента за 50 килограма. 
 
Ноемврийските фючърси на соята добавят 2 цента и ¾ до 1283 долара и 50 за бушел, а цената на соевото масло от октомврийските доставки пада с 57 цента до 57 долара и 86 цента за фунт. Октомврийското соево брашно пък е нагоре с 4 долара и 90 цента до 373 долара и 60 цента за тон.
 
В началото на сесията контрактите на зърнените култури в Париж също са с отрицателна тенденция. Декемврийските фючърси на пшеницата губят евро и половина до 233 евро и 75 за тон, а ноемврийската царевица поевтинява с 25 цента до 204 евро и 75 евроцента за тон. Цената на ноемврийската рапица обаче се покачва с 4 евро до 428 евро и 50 за тон. 
 
На селскостопанската борса в Ешборн един тон обезмаслено сухо мляко от октомврийските доставки се предлага за 2650 евро, за маслото има оферти за 4700 евро за тон, а цената на 100 килограма ноемврийски картофи за преработка е все така 23,50 евро.
 
Цените на петрола и днес продължават надолу. До 12:30 часа българско време американският суров нефт поевтиня с 9 цента до 82 долара и 22 цента за барел, а сортът Брент се продаваше за 83 долара и 97 цента, отчитайки минус 10 цента. По обяд природният газ на нидерландската виртуална борса TTF струваше 37 евро и 52 евроцента за мегаватчас.
 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.