1. Начало
  2. Новини
  3. Пчеларство
  4. Колко важно е водното съдържание в пчелния прашец?

Колко важно е водното съдържание в пчелния прашец?

Нужни са законодателни промени, свързани са актуализирането на изискванията към продукта

Повече от 20 години доц. д-р Динко Динков, преподавател в Тракийски университет – Стара Загора, се занимава с изследването на пчелни продукти, а от 10 години – с пчелния прашец. Той трябва да бъде под засилен мониторинг, категоричен е доцентът.

„Нашите резултати показаха, че този продукт няма опасни микроорганизми, които могат да компрометират здравето на хората. Трябва да се спазват изискванията на хигиена, изсушаване на продукта и в перспектива могат да се въведат по-съвременни критерии и изисквания, за да се осъвремени нашата нормативна база, която е остаряла.“

Проучванията на екипа на доц. Динков са публикувани в научни издания, влизат и в дисертационен труд. Нужно е организирането на кръгла маса – за да бъдат обсъдени законодателни промени, свързани са актуализирането на изискванията към продукта пчелен прашец.

„Знаем за желанието на много хора да консумират вегетариански храни. Така че, има перспективи и към пчеларския отрасъл в това направление, но трябва да се спазват определени изисквания. Идеята е в бъдеще да се напише нещо, което да бъде отговарящо на съвременните изисквания.“

Нужна е актуализация на критерия водно съдържание в пчелния прашец, който е свързан с развитието на микроорганизмите, посочи доц. Динков. „Така или иначе, този продукт не е стерилен. В него все пак има някои микроорганизми. Важно е да се подчертае, че под определени стойности на водно съдържание тези микроорганизми, дори и да ги има, те са в минимално количество. Съдържанието на микроорганизми може да се контролира чрез ниското водно съдържание, но от друга страна, ако е прекалено изсушен този продукт, можем да компрометираме пък неговото качество. Той няма да има тези биологично активни компоненти. Водното съдържание трябва да бъде оптимално. Регламентирани са 13 процента водно съдържание, а в Наредбата от 2005 година пише 12 процента. Сушенето трябва да бъде до 45 градуса. В научни публикации, които предлагат международен стандарт на този продукт, е записано 6 процента водно съдържание. Това е прекалено малко.“

 Няма конкретно разписани европейски правила по отношение на пчелния прашец. Всяка една лаборатория, която изследва храните – държавна или частна, може да изследва и пчелния прашец. Доц. Динков препоръчва да се изследва водното съдържание на продукта.

Видео по темата:

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.