1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Коопериране и консолидиране на участниците в агрохранителната верига, за да има повече български храни на нашата трапеза

Коопериране и консолидиране на участниците в агрохранителната верига, за да има повече български храни на нашата трапеза

Свинското месо ще поевтинее през есента

"Целта ни е да повишим присъствието на повече на български продукти на трапезата на българина. За това непрекъснато говорим и обсъждаме как да подобрим взаимодействието между всички нас по агрохранителната верига“, каза агроминистърът Кирил Вътев след проведения Консултативен съвет по месото и яйцата. Той прогнозира, че цената на свинското месо ще падне през есента и е категоричен, че спекула на пазара няма. 

 
Петко Петков от Асоциацията на месопреработвателите в България, посочи: "Цената на месото в България в момента е точно такава каквато е в ЕС - става въпрос цена без ДДС. Може би ДДС играе роля, защото у нас е 20 процента, докато в редица други европейски страни е 3-5 процента или дори нулева ставка. Това не е главната причина, но отчитайки, че нашите ферми са по-малки, може би интензивността на производството не играе голяма роля, както в ЕС. Там става въпрос за много големи бизнеси и ферми, но твърдя, че няма голяма разлика в цената.“ 
Той посочи, че цената на свинското трупно месо в България е около 7 лева и 30 ст. с ДДС. Тук се отчитат и транспортни разходи при вноса. 
 

"В производството на месо винаги има зависимост от цените на фуражите за животните. Искам да ви припомня, че миналата година вследствие на войната ние имахме високи рекордни, невиждани цени на фуража. Така че, много стопани не само в България, а в цяла Европа, ликвидираха животните си. Това пък неминуемо доведе до недостиг на животни и респективно - покачване на цените на месото. Така че, година по-късно до голяма степен се усеща този ефект на махалото, а сега пък стопаните започват да залагат повече животни и може би след една година ще имаме обратния ефект,“ посочи Цветан Илиев от Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България.

 
Илиев цитира последни данни на Министерството на земеделието и храните, според които около 60 на сто е вносът на свинско, а останалото е българско производство. 
При птичето месо разпределението е около петдесет на петдесет на сто. Председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков приветства идеята на министър Вътев консултативните съвети да обединяват цялата хранителна верига от фермата до трапезата, както и за кооперирането, като изтъкна, че Асоциацията вече работи в това направление. "Бъдещето на българския фермер е точно в кооперирането и предоставянето на една по-качествена продукция до крайния потребител. А това може да се постигне само чрез обединяване на разходите на производителите и подобряване на качеството на продукцията, като разбира се вземаме примера от другите европейски страни." 
 
За щастие по време на Консултативния съвет по месото и яйцата повече се използва думата стандарт, а не субсидия, отбеляза Стефка Боева, председател на Борд по говеждо и агнешко месо.
 

"На производителите на агнешко и говеждо месо трябва да им се подаде ръка, за да може техният продукт да стигне до вашата трапеза, да се осигури средата, в която тази агрохранителна верига да се реализира. Във веригата има поне пет участника - от производителя до търговеца.“

 
Евгения Ачкаканова, изпълнителен директор на Асоциацията за развъждане на породата Ил дьо Франс в България, каза, че този диалог между всички ще доведе до положителен резултат. „За да имаме резултати, ние трябва да увеличим поголовието на всички видове и породи в България, явно от това се нуждаем, за да имаме суровина, от която да произвеждаме и да предлагаме, както на българския пазар, така и да изнасяме.“ 
 

„Най-страшното е, че много земеделски производители ликвидират фермите си поради нерентабилност и неконсолидираност на агрохранителната верига и заминават в чужбина. Трябва да обърнем тази тенденция и да започнем да ги връщаме в България“, категоричен е земеделският министър Кирил Вътев. 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.