1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. На 14 април ще се проведе заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

На 14 април ще се проведе заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство

Снимка:

Ще бъде обсъдено състоянието в сектора на плодовете и зеленчуците

Правителството одобри българската позиция за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство. Форумът ще се проведе на 14 април в Люксембург и основната тема, която ще бъде обсъждана на него, е състоянието в сектора на плодовете и зеленчуците и евентуалните действия на общностно ниво за повишаване на конкурентоспособността му.

На срещата си министрите ще обменят мнения по доклада на Комисията относно прилагането на разпоредбите, отнасящи се до организациите на производителите, оперативните фондове и оперативните програми в сектора след реформата от 2007 г. България напълно споделя извода, че ниската степен на организираност и липсата на организации на производителите в някои държави членки е въпрос от решаващо значение и налага допълнителни мерки за намаляване на дисбаланса в рамките на ЕС.

Според нас от важно значение е фактът, че производителите, които не членуват в организации на производители, и обикновено са сред най-малките, имат много слаба позиция при договаряне във веригата на доставки и са изложени в по-голяма степен на рисковете, свързани с глобализацията на пазара и изменението на климата. В тази връзка ще предложим да се предвидят промени в начина на финансиране по схемата за подпомагане на организации на производители на плодове и зеленчуци чрез оперативните програми, което да позволи нейното успешно прилагане от организации на производителите с ниски стойности на предлаганата на пазара продукция.

Кабинетът днес одобри и резултатите от два Съвета на Европейския съюз – по земеделие и рибарство и „Общи въпроси”, проведени в Брюксел на 24 и на 18 март.

На заседанието си министрите на земеделието проведоха ориентационен дебат по предложението за регламент относно действията за информиране и насърчаване, свързани със селскостопанските продукти на вътрешния пазар и в трети страни. По-голямата част от делегациите подкрепиха компромиса на Председателството, предвиждащ увеличение на нивото на финансиране от ЕС на 75% за национални и мултинационални програми, а в случаи на кризи – до 85 процента. За сравнение, първоначалният проект предвиждаше финансиране до 50% от ЕС за националните програми, а за мултинационалните – до 60 на сто. Предложението за регламент предстои да бъде обсъждано на тристранни срещи с Европейския парламент.

България подкрепи инициативата на Словения за европейска „медена закуска”, чиято цел е да допринесе за повишаване на съзнанието на младите хора и широката публика за значимостта на пчелите и пчелните продукти. Необходимо е да се използват възможностите, които дава новата схема за разпределение на храни в учебните заведения, за да се повиши информираността на децата.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.