Пазарът на хлебно зърно все още е в стагнация въпреки очакванията на мелничарите, че производителите ще започнат да продават. "Фермерите предпочетоха да изтъргуват първо слънчогледа си, който узря заради сушата по-рано и за първи път тази година се получи припокриване на двете реколти", обясни зам.-министърът на земеделието Светла Бъчварова. Слънчогледът е култура, която всяка година се пласира до два месеца след прибирането й, цените му са атрактивни и това е причина стопаните първо да се освободят от него, вместо да продават пшеницата, обясниха и производители от Добричко.
В момента активната търговия е със слънчогледа, който се продава по 600 лв. за тон. В същото време сделките с пшеница са спорадични, като цените вече цял месец се задържат на нива между 380 и 400 лв. за тон без ДДС, припомниха борсови експерти. Тези цени съответстват изцяло на европейските нива, които това лято достигнаха рекордни стойности от 1998 г. досега. Последните котировки на борсата в Париж достигнаха 282 евро за тон, което е с 15 евро повече от прогнозите за фючърсните сделки с пшеница за ноември, сочат анализите в сектора.
От юли досега митниците са отчели минимален износ на хлебно зърно. За трети страни са експортирани 27 хил. тона зърно, а за Румъния, Гърция и Германия - около 22 хил. тона. Отчетено е и обратно движение на зърно, от Австрия, Гърция и Германия български търговци са доставили около 17 хил. т пшеница. Докато търговията с хлебна пшеница е минимална, при фуража се наблюдава оживление. Според предварителните прогнози дефицитът от царевица и ечемик за животновъдството тази година ще достигне около 500 хил. тона. Потенциалните пазари за внос са Бразилия и Аржентина, където се очаква добра реколта от октомври и това ще доведе до нормализиране на цените. Българските търговци вече са се ориентирали към внос от Бразилия и за последните 20 дни оттам са доставени 50 хил. тона царевица на цена от 340 лв. за тон с транспортните разходи. Производителите разчитат и на вноса на царевица от Унгарската интервенционна агенция, където да участват в търговете за покупка на квота от 200 хил. т зърно./dnevnik.bg



