1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Приемът на заявления за продажба на млечни квоти ще продължи до 15 ноември

Приемът на заявления за продажба на млечни квоти ще продължи до 15 ноември

Заявените за закупуване квоти за доставка са за 2 662 978 кг

Заявените за закупуване квоти за доставка са за 2 662 978 кг, а за директни продажби – 10 500 кг. Процедурата по прехвърляне на индивидуални млечни квоти без прехвърляне на стопанството започна – за трета поредна година – на 1 август 2011 г. Нейната цел е да осигури допълнително количество квоти за тези, които разширяват своята дейност и в същото време да даде възможност на производителите, които не са реализирали и не са предлагали на пазара своя продукция през изминалия квотен период, да се освободят от разпределените им квоти. Срокът за подаване на заявления за закупуване приключи на 30 август.

В момента все още тече прием на заявления за продажба на квоти, който ще продължи до 15 ноември. Формулярът за заявка може да бъде изтеглен от страницата на фонда: http://web.dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/mliako/mlechni_kvoti/proizvoditeli_krave_mliako/, или получен във всяка областна дирекция. На продажба подлежат само нереализираните индивидуални квоти за доставки и директни продажби.

Тази година цената за закупуване или продажба на млечна квота е 0.07 лв/кг, както за квотите за директни продажби, така и за квотите за доставки. Единствената новост е, че производителите на краве мляко, които купуват или продават млечни квоти, запазват индивидуалната си референтна масленост. Досега количествата им се приравняваха към 38 г/кг. Млекопроизводителите, които купуват индивидуални млечни квоти за първи път, ще получат индивидуална референтна масленост от 39,10 г/кг.

Млечната квота е максималното количество мляко, което производителят може да реализира на пазара, без да плати налог за съответната квотна година. България прилага системата за разпределение на квотите от 2007 г., за да регулира количеството произведено мляко. Всяка страна членка на ЕС има определена национална квота, която се разпределя между производителите. Те получават индивидуална квота за доставки и/или директни продажби, в зависимост от нуждите на стопанството си.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.