1. Начало
  2. Новини
  3. Растениевъдство
  4. КАРТОФОПРОИЗВОДИТЕЛИ: Статистиката на МЗХГ се разминава с тази на ДКСБТ

КАРТОФОПРОИЗВОДИТЕЛИ: Статистиката на МЗХГ се разминава с тази на ДКСБТ

За 2020 г. консумацията на картофи и картофени продукти в България е около 200 хил. тона

Статистиката на земеделското министерство за плодовете и зеленчуците у нас не е точна, алармират браншовици. По думите на председателя на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков има разминаване на цифрите от ведомството и данните на комисията по стоковите борси.

„Това са официални документи и може лесно да се види. Едните документи излизат като доклад от аграрното ведомство и са публикувани в сайта на МЗХГ, а другите документи са публикувани от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Тя е пряко подчинена на Министерски съвет. Явно докладът, който е публикуван от министерството, е или сгрешен в цифрите, или така е поръчан. Той не кореспондира с ДКСБТ.“

По думите на Джиков, агростатистиката показва, че за 2020 г. консумацията на картофи и картофени продукти в България е около 200 хил. тона.

„Това е приблизително. Производството на картофи в България също е отново около 200 хил. тона. Вносът и вътрешнообщностните доставки са в рамките на 34 хил. тона. Т.е. произведените 200 хил. тона плюс вносът, прави 234 хил. тона. В същото време в доклада на ДКСБТ категорично е показано, че вносните картофи, търгувани на българския пазар, са 55% или това прави 110 хиляди тона вносна продукция. И питам: Къде е разликата? МЗХГ отчита 34 хиляди тона внос, а Държавната комисия по стокови борси и тържища отчита 110 хил. тона внос.Тук се получава близо 80 хиляди тона разлика. Къде са тези картофи? “

Според браншовика са необходими промени в законодателството и по-строг контрол при търговията с плодове и зеленчуци.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.