През този месец се следи за състоянието на влагата в почвата


І. АГРОТЕХНИКА
В началото на месеца се прави подхранване на растенията с определеното количество азотни торове и веднага след подхранването се извършва още една междуредова обработка на 8-10 см, за да се зарови внесения минерален тор, а също така да се унищожат плевелите и да се подобри състоянието на почвата.
През този месец се следи за състоянието на влагата в почвата и при необходимост се извършват още 2-3 поливки в зависимост от почвено-климатичните условия и нуждите на растенията от вода.
Количеството на водата на всяка една от поливките трябва да бъде около 25-30 м3.
Към края на месеца на по-бедните на хранителни вещества почви на тютюневите растения се прави кършене като се премахват върховете на растенията.
Премахването на съцветията изменя посоката на придвижване на пластичните вещества в растението и на бедни типични за тютюна почви подобрява значително качеството на продукцията.
На по-богати почви това мероприятие води до загрубяване на листата и влошаване качеството на продукцията.
Това показва, че кършенето трябва да се прилага диференцирано в зависимост от почвените и екологичните условия.
ІІ. ТОРЕНЕ
Продължава торенето с подходящи торове.
Целта е:
- Подобряване на усвояването на хранителните вещества от растенията и повишаване на добива
- Възстановяване и активиране на полезната почвена микрофлора
- Стимулиране на развитието на кореновата система
- Плодовете узряват дружно и са изравнени
- Намаляване на следцъфтежното опадане
- Подобряване на хормоналния баланс
ІІІ. РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА
През първата десетдневка на месец юни продължава разсаждането на тютюневия разсад на полето. Разсадените растения преминават през фаза \"вкореняване\" и са особено чувствителни при нападение от болести и неприятели. Ето защо своевременните растителнозащитни мероприятия са важно условие за получаване качествена тютюнева реколта.
За постигане на ефективност от химическата борба с болестите и неприятелите, препоръчваме да се следят подаваните по агроекологични райони сигнали за борба в \"Бюлетин за поява, разпространение, плътност, развитие, степен на нападение, срокове, начини и средства за борба с вредителите по земеделските култури\" от Регионалните служби за растителна защита.
Основни вредители за периода:
- Тютюнев трипс
- Листни въшки
- Тютюневи бълхи
- Мана
- Див огън
- Брашнеста мана
- Тютюнев трипс

Борба се извежда при достигане на следния праг на икономическа вредност:
- при 5% нападнати растения - за I-во третиране;
- при 15-20% нападнати растения - за II-ро третиране;
Тютюнева бълха
От втората десетдневка на месец май в Кърджали и Благоевград са наблюдавани масови повреди от неприятеля на полето. Неприятелят е с висока плътност. Възрастната бълха е вектор на множество вируси, причинители на болести. Вреди, като нагризва листата под формата на малки отвори. При силно нападение те приличат на дантела, което забавя растежа и развитието на растението и влошава качествата на листната маса. Няма регистрирани продукти за растителна защита за борба с неприятеля.
Мана
При наличие на благоприятни условия и ранна поява на мана, когато растенията не са достигнали фенофаза 10-12 листа, дори и устойчивите ориенталски тютюневи сортове могат да претърпят значителни поражения, тъй като устойчивостта се проявява в по-напреднала фаза от развитието на растенията. Чувствителни към болестта са и почти всички едролистни сортове тютюни. При поява болните растения да се изкоренят, да се изнесат от полето и унищожат. Борбата сe води с превантивни третирания след прихващането на тютюна, като се прилагат регистрирани системно-контактни продукти за растителна защита с предпазно и лекуващо действие с активно вещество.
Див огън
Препоръчително е болните растения да се унищожават, тъй като патогена се разпространява при обработки и манипулации.
Много важно е третиранията да се провеждат веднага след поява на единични петна след паднали градушки или обилен дъжд, при което почвени частици попадат върху долните листа и влагата се задържа до 1-2 часа. Необходимо е третирането да се повтори след 7-10 дни. Да се използват някои от регистрираните фунгициди с контактно действие с активни вещества: меден сулфат или меден хидроокис.
Брашнеста мана
Да се водят наблюдения за типичните признаци на болестта: по горната, а по-често и по долната страна на листата се явяват нежни белезникави петънца, които нарастват, добиват брашнест вид и обхващат цялата петура. Борбата да се води с някой от следните регистрирани системни фунгициди с активни вещества.
Борба с плевелите
По време на вегетацията, срещу едногодишни и многогодишни житни плевели, във фаза 3-5 лист на плевелите трябва да сеизползват препарати за борба с тях.
- ЕП настоява за повече усилия за защита на пчелите
- Жалба до Европейския Омбудсман - Европейската комисия не изпълнява ангажимент за хуманно отношение към животните
- ЕП одобри споразумението с Мадагаскар
- Активирани са оперативните звена в четирите басейнови дирекции заради влошаване на метеорологичната обстановка
- Гласуваха на второ четене промените в Закона за защита на растенията