Най-благоприятния срок за разсаждане е...


І. АГРОТЕХНИКА
През този месец се разсажда тютюна на полето.
Към момента на разсаждането почвата трябва да бъде добре разрохкана.
Най-благоприятния срок за разсаждане за нашата страна е от 10 Май до края на месеца, когато валежите са така разпределени, че благоприятстват прихващането на растенията.
Гъстотата на разсаждане е различна в зависимост от сорта и хабитуса на растенията. Най-често те се разсаждат на разстояние 50-60 см между редовете и 10-15 см между растенията вътре в реда, за да могат да се извършват механизирано всички обработки.
Разсаждането на по-малки площи може да стене ръчно, но за по-големи площи се използват разсадосадачни машини, като и в двата случая за прихващането на растенията имат значение следните условия:
- Добро уплътняване на почвата около корените
- Добро навлажняване
- Добра аерация на прикореновата зона на почвата.
- Засаждането трябва да става малко по-дълбоко от дълбочината, на която са били растенията в лехата и без закриване на първите листа.
При засушаване се извършват една – две поливки за да се прихванат по-добре растенията. Към напояване трябва да се пристъпи, щом по растенията сутрин се наблюдават признаци на завяхване. Опитът показва че дъждуването дава по-добри резултати от поливането по бразди.
След всяка поливка се извършва междуредова обработка за да се поддържа почвата в рохкаво състояние. Дълбочината на тези обработки трябва да бъде около 6-8 см.
ІІ. ТОРЕНЕ
Извършва се торене с подходящи торове
Целта е:
- Подобрява се усвояването на хранителните вещества от растенията и се повишава добива
- Възстановява се и се активира полезната почвена микрофлора
- Стимулира се развитието на кореновата система
- Плодовете узряват дружно и са изравнени
- Намалява се следцъфтежното опадане
- Подобрява се хормоналния баланс
ІІІ. РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА
Разсадопроизводство
Разсадът в лехите до края на месец април е във фенофази от "начало кръстосване" - "вдигане на уши". От средата на месец април започна разсаждането на полето в районите на Кърджали.
Основни вредители за периода:
- Див огън
- Тютюнев трипс
- Листни въшки
- Тютюнева бълха
Див огън
Началото на поява на болестта е наблюдавано в тютюневите лехи в края на месец април. След фенофаза "вдигане на уши", да се използват някои от регистрираните продукти за растителна защита с активно вещество.
Тютюнев трипс, листни въшки
Неприятеилите се появиха в тютюневите лехите в края на месец април. Трипсът, като вектор на вируса причинител на болестта бронзовост (пръстеновидна некроза) и листните въшки не трябва да се допускат в разсадите. В такива случай е необходимо третиране в лехите и ивицата растителност около тях с някои от регистрираните продукти за растителна защита.
Тютюневи бълхи
Неприятелите развиват едно поколение годишно. Зимуват като възрастно в почвата, под растителните остатъци и на др. места. Рано на пролет, възрастните бълхи повреждат първите листа, като правят малки прозорчести нагризвания. При силно нападение те приличат на дантела, което забавя растежа и развитието на растението и влошава качеството на листната маса. Женските снасят яйцата си в почвата. Неприятелят е преносител на множество вируси причинители на редица болести.
Добре е борбата да се насочи срещу възрастното насекомо преди яйцеснасянето.
- Агрополихим - сериозни инвестиции в иновативни продукти и проекти
- Определени са ставките за преходната национална помощ за овце-майки и кози-майки за Кампания 2023 г.
- Как да смекчим влиянието на климатичните промени върху добивите?
- AGRITECHNICA 2023: Иновациите на RAUCH
- ЕП настоява за повече усилия за защита на пчелите