2. Новини
  3. Автомобили за бизнеса
  4. Skoda Fabia е „Колата на 2022 година” в България

Skoda Fabia е „Колата на 2022 година” в България

Новият Range Rover стана №1 при всъдеходите, Skoda Enyaq iV спечели наградата в категорията „Електромобил”, BMW iX грабна приза в „Премиум”, а Nissan Qashqai е първи в „Кросоувър”

Новата Skoda Fabia спечели престижното отличие „Кола на годината в България” за 2022 година. Новият Range Rover стана №1 при високопроходимите автомобили, а новият Nissan Qashqai е първи в категорията „Кросоувър”. Електрическата Skoda Enyaq iV спечели наградата в категорията „Електромобил”, BMW iX грабна приза в „Премиум”, а Skoda Fabia победи сред номинираните в раздел „Градски автомобил”.

Наградата „Автомобил на годината” се присъжда от специализираните автомобилни журналисти, членове на „Прес Авто Клуб България”. Конкурсът „Кола на годината” се проведе за 25-и път, като и тази година участниците за наградата бяха класирани в шест отделни категории – „Лек автомобил”, „Градски автомобил”, „Кросоувър”, „Високопроходим автомобил”, „Електромобил” и „Премиум автомобил”.

В категорията „Лек автомобил” на първо място се класира Skoda Fabia с актив от 104 точки, следвана от Peugeot 308 с 98,5 точки. На трето място се нареди BMW i4 с 85 точки пред Mercedes-Benz C-Class с актив от 61,5 точки. Финалната петица допълни Hyundai i20 с 41 точки.

Новата Skoda Fabia спечели наградата и в категорията „Градски автомобил” със 108 точки, като изпревари основния си конкурент Dacia Spring, събрал 97,5 точки. След тях се нареди Honda „e” със 73 точки, следвана от Hyundai i20 с 58 точки, последвани от електрическия Fiat 500 Electric с 53,5 точки.

В категорията „Кросоувър” за победител през 2022 година с актив от 99,5 точки беше избран новият Nissan Qashqai. Третото поколение на кросоувъра спечели благодарение на атрактивния си дизайн и иновативната хибридна технология. На второ място се класира Renault Arkana с 83,5 точки, а след тях се наредиха Volkswagen Taigo със 78 точки, Opel Mokka със 77 точки и DS 4 Crossback с 52 точки.

В категорията „Електромобил” за победител беше избрана Skoda Enyaq iV с актив от 101,5 точки, като остави зад себе си електрическия кросоувър Volkswagen ID.4 с 82,5 точки, BMW iX с 81 точки, Hyundai IONIQ 5 с 65,5 точки и Dacia Sprig с 59,5 точки.

Отличието в категорията „Високопроходим автомобил на годината” беше присъдено на новия луксозен всъдеход Range Rover, който събра общо 115,5 точки. Новият модел впечатли журито с всестранните си способности на луксозен високопроходим модел, който вече е станал по-голям, по-практичен, по-ефективен и по-интелигентен. На второ място се класира Ford Explorer с 94 точки, следван от Subaru Outback с 81,5 точки, а четвърти и пети се наредиха съответно Jeep New Compass с 59 точки и пикапът RAM 1500, събрал едва 40 точки.

В категорията на най-луксозните коли – „Премиум автомобил”, победител за настоящата 2022 година стана изцяло електрическият кросоувър BMW iX с актив от 89,5 точки, оставяйки зад себе си Range Rover с 88 точки. На трета позиция се класира новата електрическа лимузина Mercedes-Benz EQS със 85,5 точки, а четвърти и пети съответно се наредиха BMW M3/M4 със 72,5 точки и Audi Q4 e-tron с 54,5 точки.

Във финалния вот за „Колата на годината” 2022 в България новата Skoda Fabia победи категорично останалите финалисти с 12 гласа на членовете на журито, изпреварвайки Nissan Qashqai с 8 гласа. Трима човека от журито гласуваха за BMW iX, а Range Rover и Skoda Enyaq имаха по един глас във финалното гласуване. Наградата на големия победител в конкурса „Кола на годината 2022” Skoda Fabia беше връчена на управителя на „Еуратек” Иван Тодоров от Кристиян Андонов, главен търговски директор на „Уникредит Лизинг”.

Конкурсът „Автомобил на годината 2021” в България се проведе със съдействието на редица партньори, сред които „Уникредит Лизинг” и лидерът в авторепаратурата - „Лазурит 94”. Официалната церемония по награждаването се състоя в столичния бизнес център „Кепитъл Форт”.