1. Начало
  2. Новини
  3. Биологично земеделие
  4. Депутатите решиха да остане 30-км граница между площите с ГМО и Натура-зоните

Депутатите решиха да остане 30-км граница между площите с ГМО и Натура-зоните

Предстои да бъде приет окончателно законът за ГМО

Има голяма вероятност ГЕРБ ще оттегли предложението си за налагането на петгодишна забрана върху извършването на полеви опити с генно-модифицирани организми (ГМО), след като в четвъртък депутатите от парламентарнато комисия по околна среда решиха да се запази сегашната 30-километрова граница между площите с ГМО и Натура-зоните. Това съобщи председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която се включи в работата на комисията предаде mediapool.bg.

Преди това народните представители си съобразиха с предложението й за запазване на сега разписания в Закона за ГМО защитен пояс, след като ден по-рано бе решено отстоянието да е 10 км за пчелините и 7 км за биокулутрите. До решението се стигна след като се дискутираха най-различни разстояния. Специалистите ме убедиха, че 10-километрова защитна зона покрива цялата територия на страната, а дали отстоянието ще бъде 15, 20, 28, 30, 40 или 50 километра, няма никакво значение, коментира Цачева. По думите й размерът на отстоянието се е оказал "ябълката на раздора", което пречи на комисията да продължи работата си. Приех да остане текстът такъв, какъвто е, за да има сигурност и спокойствие в обществото, и във всички неправителствени организации, които имат елемент на съмнение, че се прави нещо нередно, заяви Цачева пред журналисти. При това положение, по думите й, се обезсмисля съществуването на предвидения мораториум от пет години за ГМО-опити. "Решението за налагане на 5-годишен мораториум ще бъде оттеглено и няма да стигне до пленарната зала, защото на практика то се обезсмисля", съобщи Цецка Цачева. Преди седмица ЕК обяви, че не приема мораториуми, които налагат общи забрани, и ще санкционира страната ни.

Депутатите решиха да защитят и традиционните култури като маслодайна роза, тютюн, лоза, пшеница, овошки и зеленчуци. Те обаче предвиждат да падне абсолютната забрана и защитата да бъде осигурена чрез задействане на предпазна клауза. Това е европейска практика, но за да се задейства клаузата, трябва да се намерят научни доказателства, че отглеждането на генни мутанти може да представлява риск за здравето или околната среда. За решението си България само ще информира ЕК.

Цачева допълни, че се надява следващата седмица в пленарната зала на Народното събрание да бъде приет окончателно законът, да се успокои напрежението сред гражданите. Тя не смята, че партията ГЕРБ е загубила рейтинг заради предложените от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) промени в Закона за ГМО, но призна, че ековедомството се е престарало, тъй като предложило и препоръки на европейското законодателство, които все още не са задължителни за страните-членки, но пък противното значело да се правят последващи промени на парче. “Пълното транспониране на европейското законодателство в закона за ГМО не е напълно, но с оглед на общественото настроение, за мен това е момента е справедливо”, допълни още Цецка Цачева.

МОСВ не е заблуждавало с позицията си, че точно тези забранителни текстове на закона трябва да отпаднат, коментира Цачева. Според нея екоекспертите са били водени от желание да се изчисти името на България пред европейските партньори и поетият ангажимент на ГЕРБ страната да бъде правова държава, да се развива по норми и правила.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.