1. Начало
  2. Новини
  3. Храни, Напитки, Здраве
  4. ЕК: Компаниите могат да продават храни с различно качество в еврочленките

ЕК: Компаниите могат да продават храни с различно качество в еврочленките

Това заяви Фредерик Венсан, говорител на еврокомисаря по здравеопазването и потребителите Джон Дали

Скорошните обвинения от потребителски организации, че международни фирми предлагат продукти с по-лошо качество в Източна Европа, са безпочвени, заяви Европейската комисия. Компаниите са свободни да приспособяват продуктите си за различните пазари, подчертава институцията, цитирана от EurActiv.

Компаниите не са задължени да предлагат еднакви продукти от една и съща марка във всички страни от Европейския съюз, заяви Фредерик Венсан, говорител на еврокомисаря по здравеопазването и потребителите Джон Дали.

До момента, в който законодателството на ЕС за етикетите и безопасността са спазени, продуктите могат да се различават в различните страни, обясни той. По тази причина компаниите могат да използват различни съставки и да продават продуктите си на различни крайни цени в държавите членки, допълни говорителят.

В средата на април Словашката асоциация на потребителите публикува проучване, според което големи международни компании предлагат продукти с по-ниско качество в страните от Източна Европа. Това предизвика реакция от страна на компаниите, които заявиха, че продуктите не са с по-ниско качество, а с различни продукти според вкуса на потребителите в страната.

Изданието EurActiv цитира и думите на българския министър на земеделието Мирослав Найденов, който описа двойните стандарти като такива, които не са нормални. Министърът изпрати писмо на еврокомисар Дали, в което поиска разследване на случая.

Фредерик Венсан заяви, че писмото на Найденов е пристигнало в Еврокомисията и се подготвя отговорът. Поредица от случаи илюстрират факта, че компаниите са свободни да приспособяват своите продукти според различните национали пазари, каза още говорителят. Като пример той посочи компании за шоколад, които често създават продукти с изменени рецепти за Великобритания, където вкусовете са по-различни от тези на континента.

В отговорностите на държавите членки пък е да следят дали продуктите, които се продават на пазара им, са безопасни за здравето на потребителите, подчерта Венсан.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.