1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. НАЦИОНАЛНА АГРАРНА КАМАРА – ще я има ли?

НАЦИОНАЛНА АГРАРНА КАМАРА – ще я има ли?

Надежди, очаквания и коментари

Представители на различни браншови аграрни организации се събраха на първа среща в София – за да обсъдят възможността да бъде създадена Национална аграрна камара. Инициативата е на Кирил Вътев, член на УС на Асоциацията на месопреработвателите в България и на акад. Атанас Атанасов, управител на Съвместния геномен център към Софийския университет. До края на месец февруари браншовите организации ще излъчат по двама представители в Инициативен комитет, като неговото първо заседание е насрочено за 10 март.

„Трябва да се започне разговор за осъзнаването на нуждата от самоорганизиране. Ако политиците имаха интерес да ни организират, за 30 години все един път щеше да влезе в залата този законопроект. Но то не се случва. Но не се случва Закон за браншовите организации, а и да се случи чрез критериите за национално представителство отново се залага едно разделение, едно противопоставяне. Всички сме били в министерството, в Народното събрание с формати на различни браншови организации, където освен караници аз друго не си спомням“, каза Кирил Вътев, член на УС на Асоциацията на месопреработвателите в България

Илия Проданов, заместник-председател на УС на НАЗ, коментира:

„Адмирации за инициативата. Нашата Асоциация е един пример за това, че ние не чакаме нито политици да ни организират, нито закони да ни легитимират. Всички знаете структурата на НАЗ. Ние имаме 20 местни областни регионални структури. Знаете как работим. Обединени сме в нашия бранш. Наистина това е пътят. Аграрна камара, земеделска камара обединение на всички браншове и нашата Асоциация винаги е била за това. Там трябва да гледаме, но проблемът е в това, че другите браншове, някои от тях, все още нямат подреден заден двор.“

Рангел Матански, член на НАМФБ, сподели:

„Ще помагам с каквото мога. Пътят не е лесен. Сдружаването в България и обединяването на хора или е трудно, или изобщо не се приема като добър път за развитие.“

Акад. Атанас Атанасов, управител на Съвместния геномен център към СУ, посочи, че „опитът на целия свят безспорно показва, че там където има такова обединение, има продукти с висока добавена стойност, с висока конкурентоспособност на пазара и от това печелим.“

 

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.