1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Стоян Чуканов и Николай Вълканов - "За" и "Против" субсидиите

Стоян Чуканов и Николай Вълканов - "За" и "Против" субсидиите

В условията на война, инфлация и климатични промени, днес не може да се мисли за спиране на субсидирането в земеделието

Стоян Чуканов, председател на АРМПГБ: Субсидиите са един омекотен начин да се подпомага крайният потребител

Разделят ли европейските субсидии родният сектор "Земеделие"? Възможно ли е той да съществува без тази подкрепа и какво влияние би оказало това върху бранша, ако някой ден спре подпомагането от Европа. Според Стоян Чуканов няма как да бъдем конкурентоспособни без тези помощи. „Ако ги нямаше субсидиите, кой щеше да плаща истинската реална стойност на земеделската продукция? Потребителите. Колко могат да си го позволят, ако не са подпомогнати земеделските производители до някаква степен. Тези продукти, като излязат на борсови цени или на пазара, ако месото струва 100 лева килограма, колко ще ядат месо. Сега кашкавалът е 30 лева, но той е подпомаган по някакъв начин. Ако го няма това подпомагане, истинската му себестойност с цената на горивата и с всичките енергоносители ще бъде друга. Токът скочи колко пъти? Ако и толкова скочи млякото, кой ще плаща тази цена. Субсидиите всъщност са един омекотен начин как може да се подпомага крайният потребител.

Трябва да спрем да повтаряме тази мантра за лошите земеделци. Ако наистина системата на подпомагане рухне, може би ще има две години сътресение, но не можем да спрем да не ядем. Така че, ще оцелеят земеделците, но каква цена ще искат те и къде ще отиде социалната цена на този експеримент?“

Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружение за модерна търговия: Аз наистина се моля да настъпи денят, в който най-накрая ОСП ще отпадне като политика

Изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия обаче смята, че е възможно отрасълът да просъществува без тези помощи. Според него в момента се субсидират едри производители, които могат и без тези средства. „Получиха се едни доста сериозни стопанства, които оттук насетне могат да работят напълно на пазарен принцип и аз не мисля, че толкова драматично може да се получи, ако отпадне европейското подпомагане, защото с отпадането му би следвало да се отвори европейският пазар за земеделски стоки и продукция от трети държави, за които в момента все още има доста сериозни ограничения. А когато това стане, световната търговия по естествен път ще понижи крайните цени за потребителите. Така че, аз не виждам чак такива огромни опасения. Напротив - няма нищо по-добро от това потребителите, чрез тяхното търсене и покупателна способност, да определят това, което може да се произвежда.

Стратегическият план има нужда от много дълбоки промени, това е безспорно по една много проста причина. Ако тръгнем да нищим всички проблеми в периода на изготвянето на този стратегически документ, единственото, в което можем да се убедим е колко неподготвени сме като държава и администрация за подготвяне на толкова сложни и тежки механизми за подпомагане. ОСП, като политика, върви в посока на толкова голямо усложняване, че аз наистина се моля да настъпи денят, в който най-накрая тя ще отпадне изобщо като политика на ЕС и средствата за това ще бъдат пренасочени към някакъв по-адекватен начин.“

В условията на война, инфлация и климатични промени, днес не може да се мисли за спиране на субсидирането в земеделието. В бъдеще време за Европа това е дълъг и сложен разговор. Важният въпрос се свежда до това кои са ефективните механизми да се стимулира аграрният сектор - за да бъдем конкурентноспособни и активни участници на световните пазари.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.