1. Начало
  2. Новини
  3. Любопитно
  4. ЕС предвижда увеличаване на подкрепата за чувствителни селскостопански сектори и производства

ЕС предвижда увеличаване на подкрепата за чувствителни селскостопански сектори и производства

Снимка:

Съветът по земеделие и рибарство постигна общ подход по четирите основни пункта на реформата в ОСП

На заседанието си от 18 и 19 март 2013 г. Съветът по земеделие и рибарство на Европейския съюз (ЕС) е постигнал общ подход по четирите основни предложения за регламенти от пакета за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП), съобщи правителствената пресслужба. На заседанието си на 27 март Министерският съвет (МС) одобри доклада за българското участие в срещите.

Четирите основни пункта на реформата в ОСП са схемата за директни плащания, регламента за развитието на селските райони, общата организация на пазарите на селскостопански продукти и хоризонталният регламент.

След като европейските министри са постигнали съгласие по тези предложения, ще започнат преговорите между Европейския парламент и Европейския съвет с оглед достигането на политическо споразумение през юни 2013 г. Тогава се предвижда да бъдат финализирани преговорите за новия европейски бюджет за периода 2014-2020 г.

България е постигнала принципния си приоритет за опростено прилагане на схемата за директните плащания. Страната ни ще има право да прилага механизъм, базиран на площ, без да въвежда права за плащане до 2020 г. "По този начин се спестява необходимостта земеделските производители да се адаптират към нова по-сложна система и значително се съкращават административните разходи", се казва в прессъобщението. С прилагането на схемата без права на плащане отпада и проблемът с предложението 2011 г. да бъде референтна за директните субсидии след 2014 г.

Още със заемането на поста служебен министър на земеделието и храните проф. Иван Станков заяви, че приоритет за България в преговорите за реформата в ОСП е увеличаване размера на обвързаната подкрепа. Европейският съвет предвижда това подпомагане да бъде от 12% за страните членки на Европейския съюз (ЕС), които прилагат схемата за единно плащане на площ. Целта е да се подкрепят финансово чувствителни селскостопански сектори и производства.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.