1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Еколози настояват да се гарантира дългосрочното опазване на Черноморското крайбрежие

Еколози настояват да се гарантира дългосрочното опазване на Черноморското крайбрежие

Коалицията „За да остане природа в България“ представи своите предложения

Стъпки за разваляне на всички сключени след 1 януари 2008 г. сделки с държавни имоти, в които попадат пясъчни дюни да предприемат прокуратурата и Министерството на земеделието и храните, настояха природозащитници във вторник. Пред журналисти от екокоалицията “За да остане природа в България“ представиха предложения, които според тях ще гарантират дългосрочното опазване на Черноморието, дивите плажове и дюни по-добре от готвените в момента законови поправки.

Тези промени няма да спасят Черноморието, а отварят нови "вратички" за строителство, твърдят природозащитниците. Предложенията на министерствата целят единствено размиване на отговорността и прехвърляне на топката между тях, затова предупреждаваме обществеността да реагира, защото техните промени "не работят", посочи Александър Дунчев от WWF.

Организациите предлагат на Народното събрание да наложи мораториум върху промяната на предназначението на държавни терени от горския и поземлен фонд, както и да се забрани издаването на строителни разрешения в черноморските зони от европейската екомрежа Натура 2000. Идеята е тези ограничения да важат до изработване на цялостна визия за развитие на Черноморието и адекватна защита на дивите плажове, дюни и крайморски зони, обясни Дунчев.

Сред изброените места, нуждаещи се от защита, екозащитниците посочват Дуранкулашко езеро - Св. Ана, Крапец, Шабленски езера, степите между нос Шабла и град Каварна, Камчийски пясъци - Шкорпиловци, Карадере, Иракли – нос Емона, Поморийско езеро, Мандра - Пода, Вая, Атанасовско езеро, Дюни-Алепу, Аркутино, Маслен нос (брегът и плажовете между "Перла" и резерват "Ропотамо"), Дяволското блато, р. Караагач - Корал.

Коалицията препоръчва на Министерството на околната среда и водите да издаде заповеди за обявяване на 19-те защитени зони по местообитанията в района на Черно море. Заповедите трябва да включват категорична забрана на ново строителство в териториите, попадащи в ивицата с широчина 2 км от границата на морския бряг или морските плажове, посочи Дунчев.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.