1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Годишни награди за опазване на биоразнообразието’2012

Годишни награди за опазване на биоразнообразието’2012

Получени са над 70 номинации от граждани, организации и институции

За поредна година Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) ще раздаде своите годишни награди за опазване на биоразнообразието. Това е традиционна кампания, чиято идея е да се отличат най-ярките постижения в България, както и да се даде гласност на добрите практики, свързани с опазването на природата. БФБ не раздава „отрицателни”, а само „положителни” награди, а номинациите са за периода 22 май 2012 – 22 май 2013 г. (една „година на биоразнообразието”, измервана от Международния ден на биоразнообразието – 22 май).

Изминалата година беше изключително вълнуваща, драматична и пълна със събития и кампании затова съвсем очаквано са получени множество сериозни кандидатури. Всяко събитие, впечатлило природолюбителите попадна в номинациите, които са публични и предложени от широката публика. До 15 август (крайният срок за номиниране) са получени над 70 номинации от граждани, организации и институции. Емблематичните за този период кампании срещу лобистките промени в Закона за горите и срещу унищожаването на дюните в Несебър очаквано имат повече от една номинация, тъй като сериозно развълнуваха и промениха дневния ред на гражданското общество у нас. Но освен тях сред кандидатите за наградите има и множество регионални кампании, което показва, че движенията за защита на природата обхващат вече не само София и по-големите градове, но и цяла България, дори и малките села.

В това издание на Годишните награди има няколко нови категории като: политик с най-голямо внимание към българската природа, награда за подкрепящи биоразнообразието бизнеси и др., които също успяха да предизвикат вниманието на обществото.

От осемте категории на Годишните награди с най-малко номинации (само три) остана „политик с най-голямо внимание към българската природа”, което е обяснимо в една година на непрестанни граждански протести по най-различни теми, когато на политиците е все по-трудно да печелят признанието на хората за заслугите си. Затова пък категорията с най-много номинации (цели 14) е за институция/организация с принос в опазването на биоразнообразието, което дава надежда, че все повече се ценят и познават онези, които реално правят всичко възможно да защитят биоразнообразието у нас.

Особено важно и че са получени отново много предложения за категорията „Най-добър журналистически материал”. Все още продължават да съществуват независими трибуни и истински журналисти, които правят разследвания, изобличават виновниците за унищожението на природата. Отличени са и отделни медии за поредица от материали, които принципно поддържат «зелена» линия през цялата година и не се притесняват да отразяват обективно природозащитните теми, въпреки външния натиск за цензура и автоцензура.

Друга тенденция, която се наблюдава в изпратените кандидатури е това, че хората гласуват своето доверие на бивши държавни служители, уволнени като неудобни от управляващите. Очевидно, активната гражданска позиция разпознава несправедливите уволнения на личности като Тома Белев (бивш директор на ПП "Витоша"), Венелин Радков (бивш директор на ГС "Кости") и др. като признава техния принос въпреки отстраняването им от длъжност.

Надяваме се в тази сериозна конкуренция да спечелят най-достойните. За да се случи това БФБ разчита на независимо жури, съставено от популярни личности извън природозащитния сектор, които познават обществените нагласи. Благодарим на: Калин Терзийски (поет и писател, известен с чувствителността си към гражданските процеси и отявлен защитник на природата), Катя Лещанска (главен редактор на интернет сайта на БНР, журналист с будна и чувствителна гражданска съвест), Красимира Величкова (изпълнителен директор на Българския дарителски форум – най-голямото сдружение на дарителски организации в страната, която успява да мотивира бизнес организации да подпомагат и опазването на околната среда) и Мартичка Божилова (основател на продуцентска група  "Агитпроп", директор на Балкански документален център и инициатор на булдок, компания продуцент на множество социални, образователни кампании), които се заеха с нелеката задача да определят победителите в отделните категории, заявяват от Българска Фондация Биоразнообразие.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.