1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Цената на електроенергията от ВЕИ ще се определя от въвеждането на обекта в експлоатация

Цената на електроенергията от ВЕИ ще се определя от въвеждането на обекта в експлоатация

Това реши парламентът, като гласува днес на първо четене промени в ЗЕВИ

Преференциалната цена за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) да е действащата към датата на въвеждане на обекта в експлоатация, което става с Акт 16, а не към датата на съставяне на констативен протокол за завършване изграждането на обекта (Акт 15). Това реши парламентът, като гласува днес на първо четене промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, предложени от Валентин Николов и група народни представители от ГЕРБ, съобщи БТА.

Мотивът за заканодателната промяна е, че при Акт 15 държавата няма контролни функции и в много случаи са установени нарушения. Според вносителя, ако неуредиците в сектора не бъдат решени, има риск от сериозни проблеми с капацитета на мрежата и с неконтролираното присъединяване на нови енергийни обекти, което пък на свой ред би довело до налагане на ограничения в изкупуването на произведената от тях електроенергия.

Така, според вносителя, се въвеждат по-ясни условия за прилагането на преференциите при изкупуване на ток от обекти, които се изграждат поетапно, и обекти, чието строителство се подпомага със средства по национална или европейска схема.

По данни на Министерството на икономиката и енергетиката, цитирани от Николов, подадените документи са за проекти с обща мощност 4700 мегавата. От тях, мощности за около 1000 мегавата са с официални договори за присъединяване, около 3000 мегавата са с предварителни договори за присъединяване и около 700 мегавата вече влизат в експлоатация. В същото време капацитетът на мрежата е за нови около 2300 мегавата.

Валентин Николов посочи, че инвеститорите трябва да имат сигурни дати за присъединяване на обектите, които да бъдат посочени в 10-годишен план за развитие на възобновяемите източници.

Председателят на икономическата комисия Мартин Димитров (Синята коалиция) посочи, че десните ще предложат между двете гласувания на закона да бъдат заложени механизми за стимулиране на най-малките - т. нар. семейни мощности (соларни панели върху покривите на сгради) и да се облекчи значително режимът на свързването им към преносната мрежа. Нужно е и да бъдат въведени ясни санкции в случаите, когато присъединяването се бави по неясни причини от електроразпределителните предприятия (ЕРП), посочи Димитров.

Диан Червенкондев от ГЕРБ отбеляза, че между първо и второ четене ще бъдат направени предложения, които да регламентират сроковете до издаване на Акт 15" и на Акт 16 , за да се знае за какво време държавата ще си изпълни задълженията.

Бившият енергиен менистър Румен Овчаров от "Коалиция за България" разкритикува липсата на критерии, по които ще се избират съоръженията за присъединяване към електропреносната мрежа, когато заявките са повече от необходимото. Според него, те са чисто административни – според поредността на подаване на документите - а не икономически и енергийно обосновани.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.