1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Веднъж в седмицата да не се яде месо като мярка срещу глобалното затопляне

Веднъж в седмицата да не се яде месо като мярка срещу глобалното затопляне

Снимка:

Животновъдството е отговорно за 18% от емисиите парникови газове

Всеки може да се бори с глобалното затопляне просто като не яде месо един ден в седмицата. Това предложи пред Европейския парламент сър Пол Маккартни, един от членовете на легендарната четворка Бийтълс. Животновъдството е отговорно за 18% от емисиите парникови газове, т.е двойно повече отколкото транспортната индустрия, показва доклад  на Организацията за храна и селско стопанство към ООН.

Много от изказващите се по време на публичното изслушване в ЕП също предложиха намаляване производството на месо, за сметка на зърнени култури. Самият председател на парламента Йежи Бузек коментира, че водим битка срещу времето, а кампанията на Маккартни „Понеделник без месо" е една добра идея. „Нуждаем се от глобално споразумение в Копенхаген и Европа трябва да поеме водеща роля. Призоваваме развитите държави да намалят драстично емисиите парникови газове с между 25 и 40% до 2020 година", изтъкна Бузек.

Животновъдството се оказва проблем не само за климата, а и за самото селско стопанство и за развитието, коментира зам.-председателят на ЕП Едуард Макмилан-Скот и поясни, че делът му расте, тъй като хората в развитите страни консумират все повече месо с увеличението на доходите им. Като за пример той даде Китай, където за последните 20 години консумацията на месо се е удвоила.

По време на дискусиите беше изтъкнат и фактът, че животните изяждат храната на хората - за производството на 1 кг месо образно казано отиват 8 кг зърно. По изчисления на ООН към 2050 година за изхранването на животните ще са необходими около 1,45 млрд. тона царевица, което отговаря на калорийните нужди на 4,5 млрд. души.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.