1. Начало
  2. Новини
  3. Пазари
  4. Европейски вериги премахват бразилското месо от асортимента

Европейски вериги премахват бразилското месо от асортимента

Всяка година Бразилия изнася близо 2 милиона тона говеждо месо, което я прави световен лидер в сектора

Редица големи европейски търговски вериги обявиха, че вече няма да продават говеждо месо от Бразилия. Причината: месото е от ферми, за които нелегално са изсечени големи площи от амазонската джунгла.
 
Всяка година Бразилия изнася близо 2 милиона тона говеждо месо, което я прави световен лидер в сектора. Голяма част от тези доставки пристига в Европейския съюз, но сега този експорт е застрашен, тъй като южноамериканската държава има проблем с репутацията. Всеки износ на аграрни продукти се поставя под въпрос дали не са отгледани на площи, освободени чрез нелегално унищожени тропически гори.
Затова сега няколко големи вериги в Нидерландия, Франция, Белгия и Великобритания предприемат драстични мерки и изваждат бразилското говеждо от своя асортимент. В повечето случаи месото е произведено от най-големия в света кланичен концерн, който притежава и огромни говедовъдни стопанства.
 
Повод за бойкота дадоха разследващи журналисти от Бразилия, които, заедно с местна екоорганизация, проследиха пътя на говеждото месо в европейските супермаркети. Стигайки назад до фермите в Бразилия, те разкриха система, която наричат "пране на говеждо", по аналогия с прането на пари. При този метод животните прекарват няколко дни във ферми, разположени на територия, където не се изсичат гори. След това се транспортират до кланици в Сао Пауло и по този начин получават "чист" произход.
 
От разследването става ясно, че говедата са родени и угоени в стопанства, за които са унищожени големи горски масиви. Част от собствениците на тези ферми са осъдени според бразилските закони заради нелегално изсичане на джунгли и унищожаване на защитени територии. Тези стопанства са под ембарго, но го заобикалят, продавайки животните си на други ферми, които от своя страна ги предоставят на кланиците. 
 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.