1. Начало
  2. Новини
  3. Празници и обичаи
  4. Международният проект "Мартеница" тази година е особено популярен сред българите по света

Международният проект "Мартеница" тази година е особено популярен сред българите по света

В новозеландския град Крайстчърч българската общност окичи с мартеници огромно дърво

Международният проект "Мартеница" тази година е особено популярен сред българите по света. В новозеландския град Крайстчърч българската общност вече окичи с мартеници огромно дърво. Целта на проекта е да се популяризира уникалната и древна българска традиция и в други държави. Според етнографи мартениците трябва да се превърнат в световна емблема на българското, да създадат положителен образ на страната ни и българските общности.

Идеята на „Мартеница” е чрез украсяване на по едно дърво-мартеница във всеки град на планетата да се запознаят чужденците с обичаите ни. Начало на проекта дава старозагорският художник Мариян Миланов, който украсява дървета като мартеници от 1992 година, първо в родния си град, но постепенно неговите червено-бели дървета се разпространяват и превземат централните площади на София, Бургас, Пловдив, Варна.

За 1 март миналата година за първи път дървета-мартеници украсиха площади и паркове в Бризбън, Австралия; Макао, Китай; Окланд, Нова Зеландия; Енгера, област Валенсия, Испания и други. Така Баба Марта обиколи света с пожеланията си за здраве, щастие и благоденствие.

Проектът обаче става все по-популярен и у нас. Днес в градинката пред Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" кръшно първомартенско хоро отбеляза включването на София в международния проект "Мартеница". Инициаторите украсиха и пет японски вишни като дървета-мартеници и закичиха с цветни конци минувачите.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.