1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Дребни фермери искат собствен пазар

Дребни фермери искат собствен пазар

И малките производители правят качествен продукт

Коалиция "Чиста храна, честeн поминък" поиска да се създаде законодателство, което да позволи на дребни производители да преработват и да продават сами продукцията си при спазване на хигиенните изисквания на ЕС. Качеството на мляко не зависи от размера на фермата, а от създадените в нея условия, контрола и мотивацията на фермера за развитие и инвестиции, обявиха производителите на пресконференция в БТА.

Законовото изискване производителите да продават млякото си само на един изкупвач от 249 одобрени за целта мандри създава сериозни пробеми за дребните производители. Така фермите, регистрирани у нас, трябва да работят с този неголям брой мандри. Производителите, които продават мляко и сирене от собственото си производство, го правят нелегално и са заплашени от глоба.

Във всички останали европейски държави законодателството позволява на фермерите да преработват продукцията си във фермата и да я продават законно на крайни клиенти, ресторанти и магазини, отбелязаха от коалицията. Те дадоха за пример Франция, където 101 988 ферми (15 на сто от всички регистрирани в страната), продават продукцията си директно от собствени магазини в мандрата.

Скъсяването на пътя от производството до потребителя ще стимулира производителите и ще им позволи да запазят традиционни производства, със запазени вкусови качества и регламентира произход, с което българските млека и сирена са уникални, смятат производителите.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.