1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. Прогнозират по-богата реколта през 2014-та от основните зърнени и маслодайни култури

Прогнозират по-богата реколта през 2014-та от основните зърнени и маслодайни култури

Снимка:

ИПИ: Цените на селскостопанските стоки ще се запазят на същите или под тези нива

Ако през 2014 г. не се случат природни катаклизми – суша или наводнения, реколтата от основните зърнени и маслодайни култури ще е още по-богата и от рекордната 2013 г. Същевременно цените на селскостопанските стоки ще се запазят на същите или под тези нива. Това е преобладаващото мнение сред пазарните анализатори за новата земеделска година, гласи последният анализ на пазара за зърно на Института за пазарна икономика (ИПИ). Данните в него са на Международната организация по прехраната (ФАО) на ООН, пише econ.bg.

Площите със зърно нарастват още повече

За първи път от 2006 г. насам производството на пшеница изпревари търсенето. Според експертите това е сериозен сигнал за овладяване дисбаланса между търсене и предлагане и за възстановяване на световните зърнени запаси. Импулс за увеличение на площите с пшеница е по-високата й рентабилност спрямо алтернативни култури и прогнозите за относително добри агрометеорологични условия през 2014 г.

Въпреки проблемите с есенната кампания в Русия „International Grain Council“ очаква компенсиращо увеличаване на площите с пшеница в ЕС и САЩ до 222,9 млн. хектара или с 3,1 млн. хектара повече от 2013 г. Това ще е едно от най-високите нива и близко до това от 2008 г., макар и под равнището от 1997 г. В САЩ площите с пшеница се очаква да нараснат с още 1,5 млн. хектара - до 19,8 млн. хектара. С 200 000 хектара повече ще са житните насаждения и Китай, която е най-големият консуматор на зърно в света.

Какво ще стане с цената на пшеницата?

Това, разбира се, съвсем не означава, че потенциалът за ръст в цената на пшеницата е изчерпан, коментират световните анализатори. Според тях динамиката в цената на житото до голяма степен ще зависи и от прогнозите за световния добив на царевица. На този етап обаче за основната есенна култура е твърде рано да се прогнозира, отбелязват от ИПИ. Въпреки това световните брокери вече се надпреварват да гадаят и в двете посоки. Според едни стойността на зърното ще се срине още повече, а според други - ще има ръст в цените от около 10%.

Икономисти припомнят, че за да поскъпне царевицата, първо трябва да намалее производството и второ – да е налице повишено търсене. При рекордно високите цени на царевицата от 2006 г. насам и въпреки тазгодишния спад, все още са налице достатъчно стимули за нейното производство. Има и липса на достатъчно добри алтернативи за значителна замяна на площите с други по-рентабилни култури. За климатичния фактор пък е твърде рано да се говори. Изводът е, че ако тази година не ни връхлети сериозна суша от мащаба на тази през 2012 г., няма сериозни основания да се очаква покачване на цената на зърното.

Ситуацията заслужава допълнително наблюдение и заради заявените намерения в САЩ и ЕС за ограничаване на производството на биогориво. Само от SocGen предупреждават, че има потенциал за поскъпване на биогоривото до 5 долара на бушел. Напрежение по отношение на търсенето на царевица все пак може да дойде от животновъдния сектор, който получи глътка въздух през 2013 г. и отчасти успя да се възстанови, се казва още в анализа.

Маслодайните култури леко ще поскъпнат

Производството на рапица в Европа все още изостава от търсенето. В това се крие известен потенциал за растеж на цената, казват още анализаторите. През новата година реколтата от рапица в ЕС се очаква да нарасне с 400 000 тона в сравнение с 2013 г. и да достигне 21,3 млн. тона, прогнозира Strategie Grains. Предвижданията за България са площите с тази маслодайна култура да се увеличат с 30% и реколтата да достигне 460 000 тона.

Strategie Grains прогнозира още понижено производство на слънчоглед в ЕС с около 500 000 тона - до 8,2 млн. 19% от тях се падат на България. Много е възможно този фактор и засиленото търсене да доведе до леко покачване на цената на слънчогледа през първите месеци на 2014 г. След това обаче пазарната стойност ще се успокои и вероятно ще се понижи в последните месеци на годината заради очакваните добри данни за масления комплекс в света.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.