1. Начало
  2. Новини
  3. Производство и преработка
  4. В 90% от общините от планински тип у нас се отглежда ориенталски тютюн

В 90% от общините от планински тип у нас се отглежда ориенталски тютюн

Обезлюдяването е един от сериозните проблеми за тези райони

Кампанията за прибирането на тютюна в страната вече приключи. В началото на ноември трябва да започне изкупната кампания. През последните две години изкупните цени на тютюна са се увеличавали средно на година с около 10%, показва статистиката на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България (НАТБ).

Прогнозите и на търговци, и на производители са тази година добивите да бъдат между 30 до 50% по-ниски от миналогодишните, но продукцията да се продава между 10 и 15% по-скъпо заради високото качество.

В България тютюнопроизводството е основна заетост в много селски, планински и полупланински райони на страната, където има ограничени икономически алтернативи. Около 70% от произвеждания тютюн в страната е ориенталски. Няма друга култура, която може да компенсира това, което се печели от един декар тютюн, той е безалтернативен от гледна точка на икономическото положение и традициите на тези хора, коментират пред БТА от асоциацията.

Около 240 хил. души, заети с производство на тютюн в България, може да останат без препитание, ако се приемат промените в евродирективата за тютюневите изделия, с които да се забрани производството на ориенталски тютюни в ЕС, изразяват безпокойство от НАТБ. Тяхната тревога е, че е застрашена "устойчивостта на цял земеделски икономически сектор и заетостта на хората, които зависят от тютюнопроизводството".

Отглеждането на тютюн в България може да бъде преустановено с цената на огромни компенсации от ЕС, защото има опасност да се обезлюдят цели райони, коментира председателят на асоциацията Цветан Филев.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.