1. Начало
  2. Новини
  3. Горско стопанство
  4. Откриват лова на пернат дивеч

Откриват лова на пернат дивеч

Румил Лачев, главен експерт в Български ловно-рибарски съюз

Ловци алармират за проблем с местообитанията

На 14 август стартира ловът на пернат дивеч. Какво е положението в сектора? По темата говорим с Румил Лачев, който е главен експерт в Българския ловно-рибарски съюз. 
 
"Имаме голям проблем с местообитанията. Това са птици, на които ако им се наруши местообитанието, те мигрират веднага, защото нямат храна - семенца и други. При нас има сигнал от сдружение, част от нашата структура, където се казва, че въпреки забраната на земеделския министър да не се влиза в земеделските площи до 20 август, има места, където пшеницата е ожъната днес, а утре вече мястото е изорано. Това означава, че например, пъдпъдъкът, който е там, няма с какво да се храни. Отлита и търси високи части. Същото е положението с гургулицата и гривяка - за тях са важни слънчогледите. Това са въпроси, които много сериозно ще бъдат дискутирани във времето. Да, няма две мнения - земеделец, който е наел площи, за да ги обработва - гони печалба, но това да се изорат синорите, да няма никакви места, където да се крият птиците, също не е редно." 
Годишно у нас се отстрелват между 250 000 и 300 000 екземпляра от вида обикновен пъдпъдък. Числеността  му напоследък намалява и в много райони на страната този вид вече не гнезди или е малоброен. Затова е абсолютно задължително спазването на установените норми за отстрел от един ловец за един ловен излет съгласно Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча. Разрешен е ловът на пъдпъдъци до 15 бр., на гривяк, гълъби, гургулица, гугутка – до 10 бр., на горски бекас и обикновена бекасина – до 10 бр. Ловуването се извършва само с писмени разрешения, издадени от директорите на държавните горски и ловни стопанства за ловностопанските райони. Те могат също да бъдат издадени от специалистите по лова към юридическите лица, сключили договори за стопанисване и ползване на дивеча в дивечовъдните участъци и от председателя на съответната ловна дружина за предоставения й ловностопански район. В разрешението за ловуване се вписват датата, имената на ловците, името на ръководителя и участниците в лова при групов лов, номерата на ловните билети и членските карти, начинът и мястото на ловуване, вида и броя на разрешения за отстрел дивеч.
 
Стана ясно още, че на заседание на Министерския съвет от 12 август беше прието предложението на служебния министър на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков, да бъдат редуцирани ловните излети на гургулицата от 2 на 1 седмично, както и да бъде намалена отстрелната норма от 10 на 8 броя птици. По линия на организирания ловен туризъм максималния брой за ден да е 24 броя, като до настоящия момент е бил 30 броя.
  
Автор: Мирела Спасова

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.