1. Начало
  2. Новини
  3. Горско стопанство
  4. Пазарните цени на земите от горския фонд ще скочат средно три пъти

Пазарните цени на земите от горския фонд ще скочат средно три пъти

До края на годината четиридесет държавни горски стопанства ще бъдат редуцирани

Пазарните цени на земите от горския фонд ще бъдат увеличени средно три пъти за страната. Това съобщи в Смолян зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов. Промяната е залегнала в новата актуализирана наредба за базисните цени на земите от горския фонд, която трябва да бъде приета до края на годината от Министерския съвет. Увеличението на цените за имотите край морето ще бъде близо 8-9 пъти, а за тези в планинските райони - 6-7 пъти.

Заместник-министър Костов беше на работно посещение в град Смолян във връзка с провеждането на дискусия за изготвянето на новия Закон за горите.  С него ще бъдат възможни замените на гори и земи от горския фонд за важни общински и инфраструктурни проекти. Заместник-министърът посочи, че замяната е пазарен механизъм, който е важен и не трябва да се отрича. Правилата за замените ще бъдат детайлно разписани в закона. Той допълни, че в новия Закон за горите ще бъдат диференцирани контролните от стопанските функции. Контролът в горския сектор ще се извършва от държавен независим орган, който ще бъде на бюджетна издръжка и не трябва да зависи от стопанските резултати на субектите, както е в момента. Стопанските дейности ще се извършват от държавни  предприятия, които трябва да плащат печалба или дивидент на държавата за своята дейност.

Според него смяната на предназначението на горите трябва да се извършва в изключително редки случаи. Това е и европейската практика, не се сменя предназначението, предоставя се горската територия за дългосрочно ползване, но си остава горска територия и като свърши договорът се прибира обратно, разясни Костов. Той бе категоричен, че в РДГ-Смолян няма съкращения. Структурата не е изцяло със запълнени бройки, даже ще бъдат назначени още хора на работа. Вероятно РДГ-та ще станат Регионални инспекции по горите. Георги Костов посочи, че 4 млн. и 600 хиляди хектара са горите в България. Костов обясни, че в сериозните незаконни практики, винаги има замесени хора с пагон, т.е горски. Не може без знанието на горския да се извършват мащабни нарушения, смята зам.-министърът. „Ловното стопанство в България се нуждае от изготвяне на стратегия, което е предизвикателство”, заяви Костов и допълни, че горските служители ще излязат на протест, ако не се приеме новият закон.

За да се оптимизира структурата на  Изпълнителната агенция по горите се предвижда до края на годината да бъде намален броя на държавните горски стопанства в страната. В момента те са 176 и техният брой ще бъде редуциран близо с 40. Промените в тях няма да се отразят на качеството на обслужване, няма да бъде намален и сградният фонд, както и администрацията в тях. По-малките и малоимотни стопанства ще преминат към по-големите и жизнеспособни структури, които формират печалба. От предстоящото преструктуриране ще бъдат спестени около 1 млн. лева от бюджета на Изпълнителната агенция по горите, подчерта зам.-министър Костов.

По време на срещата с областния управител на Смолян, депутати от ПП ГЕРБ, кметове на общини, като и с представители на горския сектор беше разгледан  и въпросът за реализиране на проекти за биомаса. В сферата на горите област Смолян има изключително важно значение, тъй като 18% от приходите в горския сектор се реализират от тази област, информира пресцентърът на земеделското министерство.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.