1. Начало
  2. Новини
  3. Храни, Напитки, Здраве
  4. 47 мандри у нас ще правят сирене само от мляко

47 мандри у нас ще правят сирене само от мляко

В регистъра на агенцията за безопасност на храните има вписани 254 млекопреработвателни предприятия

29 са мандрите, които ще правят “деликатеси”, но не и традиционните ни млечни продукти. Над 10% от млекопреработвателните предприятия у нас ще правят занапред само "имитиращи продукти" с палмови и други растителни мазнини. Те се отказват от производството на натуралното бяло саламурено сирене и кашкавал изцяло от краве мляко, показват най-новите данни на агенцията за безопасност на храните. В регистъра на агенцията има вписани 254 млекопреработвателни предприятия.

Прави впечатление обаче, че голяма част от мандрите са с временно преустановена дейност - цели 20. Не е ясно защо - дали кризата ги е принудила да спрат доброволно производството, не могат да отговорят на изискванията или пък още мислят дали да правят само сирене от мляко или само от палмово масло. Право на всяко предпритие е по всяко време и независимо от причините да поиска временно спиране на дейността, обясниха от агенцията по храните. Затова и ако се извадят неработещите в момента предприятия, тези, които ще правят ментета на оригиналите, стават дори и повече от 10 на сто, съобщи д-р Татяна Николова от агенцията по храните, цитирана от "24 часа".

Преди влизането в сила на наредбата от 1 януари пък се оказва, че на практика всяка трета мандра е ползвала палма за суровина. В същото време обаче има и такива, които са предпочели да заложат на истинските млечни продукти след Нова година. От 76 мандри, които досега са ползвали растителни мазнини, 47 са се отказали и са декларирали, че ще правят сирене само от мляко.

Според наредба за изискванията към млечните продукти, влязла в сила на 1 януари, едно предприятие може да произвежда сирене или само от мляко, или само от палмово масло. Забранено е на една линия да има и двете производства, както доскоро масово работеха фирмите. За смяна на суровината трябва да се подаде уведомление до агенцията по храните. Преминаването от мляко към заместването му с растителни мазнини може да стане веднъж на 6 месеца. Обратното обаче може да се прави по всяко време.

Целта е да защитим потребителите и те, когато купуват млечни продукти, да правят информиран избор, коментира д-р Николова. По закона за храните на един адрес може да има регистрирано само едно предприятие с един БГ номер. Това означава, че няма как там да има дори 2 различни производствени линии - една за сирене и една за имитиращи продукти. Така излиза, че е забранено предприятие да прави едновременно истинско краве кисело мляко и сирене с палмово масло. Целта е някой, като декларира, че няма да ползва растителни мазнини, това да е за всички млечни продукти, за да няма после оправдания, че работник по погрешка е натиснал копчето с палмата.

От 7 януари започнаха масирани проверки по предприятия и в търговската мрежа за изпълнение на наредбата, каза д-р Николова. Те ще продължат до края на месеца. Едва след това ще има първи данни доколко бизнесът спазва новите правила и дали има санкции. Глобите стигат до 10 000 лв., предупреди шефът на агенцията по храните д-р Йордан Войнов. При повторно нарушение дори може да се стигне до затваряне на предприятието.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

Вижте видео по темата...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.