1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. 20% от овошките в Бургаско са измръзнали, докато есенните посеви са в много добро състояние

20% от овошките в Бургаско са измръзнали, докато есенните посеви са в много добро състояние

 

Директорът на Областната служба по земеделие и гори Селим Иса съобщи, че в някои райони в Бургаска област измръзването на овошките е 100%. Причина за пораженията са сланата и ниските температури, които достигнаха до минус 5 градуса в периода 23–25 март. Най-засегнатите райони са Айтос, Руен, Карнобат, Бургас и частично Поморие. 100% са нанесените поражения на цвета на кайсиите, което означава, че плод тази година няма да има. Сто процента от черешите в Айтоско също са измръзнали. "Градина около 100 декара с праскови в Бургас край село Долно Езерово е засегната изцяло" - допълни Селим Иса.
Фермерите от областта са отчаяни, защото са вложили средства, пръскали са овошките, подрязвали са ги, а няма да дочакат плод. От Областна служба по земеделие казаха, че застраховките са минимални. При 100% унищожаване на реколтата компенсациите са 10%, а някои от застрахователите признавали измръзванията едва след първи май.

За разлика от състоянието на овошките, посевите от есенни култури в Бургаско се развиват отлично. Директорът на Областната служба по земеделие и гори Селим Иса съобщи, че 80 до 90% от есенниците са в много добро състояние.
"Няма пропаднали площи, а пшеницата и ечемикът прорастват стабилно. За това допринесоха и дъждовете през март, които бяха 25 литра на квадратен метър" – каза Селим Иса.

640 хил. декара в областта са засети с пшеница и 200 хил. декара – с ечемик. От областната земеделска служба очакват добра реколта и се надяват тази година да няма засушаване през лятото.
 

 

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.