1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Еврокомисари искат бързи резултати по разследването за САПАРД

Еврокомисари искат бързи резултати по разследването за САПАРД

Бизнесменът Людмил Стойков препирал източените от САПАРД пари по морските ни курорти

 

Бизнесменът Людмил Стойков препирал източените от САПАРД пари по морските ни дюни.Пернишкият бизнесмен Людмил Стойков е главният виновник Брюксел да спре парите на България по програма САПАРД. Така източници от Европейската комисия коментираха наложената драконовска санкция на страната ни. Еврокомисарите били объркани от факта, че обвиненият преди година за източването на 7,5 млн. евро по 6 проекта на САПАРД бизнесмен се измъква от правосъдието. Имали съмнения, че у нас има достатъчно гаранции за сигурността на европейските пари. Когато аферата с източване на пари по САПАРД излезе на бял свят, Людмил Стойков бе посочен като неин организатор и бе арестуван. Няколко месеца по-късно, през ноември 2007 г., името му бе извадено от списъка на обвиняемите. Тогава разследващи обясниха пред "Стандарт", че той не е подписал нито един документ, свързан с измамата. Стойков обаче не се измъкна от правосъдието. Още през октомври 2007 г. материалите срещу него бяха отделени в друго дело и бе обвинен за пране на пари - на същите 7,5 млн. евро, източени от САПАРД.

 На 18 януари прокуратурата официално свали обвинението от Стойков за участие в източването на пари и прекрати частично делото срещу него. Разследването продължи срещу деветимата други участници в аферата. Сред тях са собственикът на участвали в източването фирми Марио Николов и съпругата му Мариана, управителят на фирма "Чубра" Иван Иванов, Петя Хаджииванова, Радмил Петров, Ана Шаркова. Обвинителният акт срещу тях е готов отдавна, но не може да влезе в съда по технически причини, обясни вчера наблюдаващият прокурор Андрей Андреев. Постановлението за сваляне на обвинението от Стойков е било обжалвано от шефа на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков и материалите близо месец били в съда. На 7 март съдиите са потвърдили решението на прокуратурата, но и това решение може да се обжалва в 7-дневен срок. Ако това не стане, ще внесем обвинителния акт още следващия понеделник, заяви прокурор Андреев.

Напредва и разследването за пране на пари срещу Стойков, стана ясно вчера. Вече са пристигнали повечето от резултатите от съдебните поръчки, поискани от съдебните органи на САЩ и няколко други държави. Обвинителният акт срещу него ще бъде написан, след като приключи допълнителното разследване по някои от пристигналите факти.

Точно заради забавянето на поръчките, които трябва да разкрият движение по сметките в няколко банки, прокуратурата е решила да отдели в друго дело материалите срещу видния пернишки металургичен бос.

Делото срещу Стойков трябва да покаже как генерираните пари от измамата с машини за обработване на пилешко месо са се прехвърлили в САЩ, изпрани са, а оттам са се върнали в България. За целта Людмил Стойков и компания са използвали една от шестте фирми, източили пари от САПАРД - "Еврофриго". В нея сред управляващите е близката приятелка на Стойков - Елза Радкова. През 2002 г. като съдружник и собственик на 51 на сто от капитала в "Интерфриго" влиза американската "Кинстън ентърпрайзис". Близката на Стойков Елза Радкова е и управителка на "Дюни" АД. В нея 99 на сто от капитала се държи от две офшорки - "Бест травъл", регистрирана в Белиз, и "Класик травел сървисиз", с регистрация на Сейшелските острови.

 Разследването на антимафиотите от ГДБОП заедно с експерти от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) сочи, че парите са изпрани на плажа. Най-вероятно това е станало чрез парични преводи по фалшиви фактури за морски почивки, както и строителни материали и инвестиции в земя и хотели. Разследва се дали парите са превеждани директно от "Кинстън ентърпрайзис", или чрез резидентските сметки на офшорните фирми в България.

 

 

 

 

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.