1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Най-големите производители на ориз в света намаляват драстично износа

Най-големите производители на ориз в света намаляват драстично износа

През последните 2 месеца цената на ориза на международния пазар нарасна с 50%

 

Виетнам подобно на останалите големи износители на ориз обяви вчера, че ще намали износа през тази година с 22%. Страната е вторият най-голям износител на ориз в света след Тайланд. По този начин Виетнам иска да стабилизира цените на продукта на вътрешния пазар. По-рано Индия и Египет съобщиха за ограничаване на износа.

През последните 2 месеца цената на ориза на международния пазар нарасна с 50%. Това се обяснява с демографския прираст в Азия и лошата реколта във Виетнам. Най-голям производител на ориз в света е Китай, но почти цялото произведено количество отива на вътрешния пазар. Китайските обявиха, че ще плащат на земеделците повече за ориза и пшеницата, за да стимулират производството и да намалят инфлацията.

Индия увеличи цената на ориза за износ с над 50%. Изнася се само висококачествен ориз, а останалият остава за вътрешния пазар.

Египет пък обяви през седмицата, че спира износа на ориз от април до октомври, за да задържи цените на вътрешния пазар.

 

 

 

AGRO.BG

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.