По 500 лева ще се плаща за издаването на лиценз за растително-защитни услуги.
С постановление на Министерския съвет за първи път в страната беше въведена такса за биологично изпитване на овощните, полските и зеленчуковите култури. Постановлението променя и досегашните такси за растително-защитни услуги и търговията на едро и дребно с пестициди. Какъв е новият размер на таксите, които интересуват немалко хора от областта.
Таксата за одобрение на физически и юридически лица, за да могат да извършват биологично изследване за трайни, полски и зеленчукови култури е 2000 лева.
По 500 лева ще се плаща за издаването на лиценз за растително-защитни услуги. Досегашната такса за този вид дейност беше 354 лева.
Хиляда лева ще плащат онези, които се занимават с търговия на едро с препарати за растителна защита - досега те са плащали по 541 лев. Търговията на дребно с препарати вече ще са осъществява след внесена такса от 600 лева, вместо досегашните 354 лева.Промяната на таксите е наложена като част от хармонизирането на българското с европейското законодателство в областта на продуктите за растителна защита.
Коментарите на запознати с наредбата са, че търговците на препарати ще прехвърлят допълнителната тежест от повишените такси върху цената на стоката и повишението ще го платят клиентите.



