1. Начало
  2. Новини
  3. Институции
  4. Срещи на министър Валери Цветанов със свои колеги от германски провинции

Срещи на министър Валери Цветанов със свои колеги от германски провинции

Обсъжда се двустранното сътрудничество

В рамките на Международното изложение „Зелена седмица 2009” в Берлин министърът на земеделието и храните Валери Цветанов се срещна с министрите на земеделието на немските провинции - Бавария, Долна Саксония и Заарланд.

С министъра на земеделието на Бавария Хелмут Брунер бе обсъден проект за сътрудничество за професионално обучение в областта на земеделието. Проектът предвижда създаване на четири българо-германски центрове в Пирдоп, Кнежа, Кърджали и София, които ще допринесат за модернизиране и повишаване нивото на образование, а дипломите им ще имат своето чуждестранно признание. През март месец предстои проектът да бъде окончателно утвърден. Двамата министри обсъдиха в областта на винопроизводството възможността за внос на посадъчен материал на немски ризлинг, за който има благоприятни условия за отглеждане в Северна България.

По време на срещата с министъра на околната среда на провинция Заарланд Щефан Мьорсдорф също бе разгледан въпросът за бъдещо сътрудничество между професионалните училища в областта на земеделието, горското стопанство и градинарството. Друг акцент бе възможността за сътрудничество във връзка с преработка на етерични растения. В България има над 4500 билки и обмяната на технологичен опит ще бъде полезен, подчерта министър Цветанов.

При срещата с Ханс – Хайнрих Елен, министър на селските райони,  прехраната и земеделието на Долна Саксония, министър Цветанов обсъди изграждането на Център за анализи и окачествяване на храните. Разгледан бе и въпросът за изграждане на Център за ликвидиране на огнища от зоонози, който ще бъде важен за развитието на ветеринарно-медицинската дейност у нас.

 

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.