През последните години популацията намалява критично
40 евро годишно за пчелно семейство искат от Съюза на пчеларите, иначе браншът умира. Пчеларите настояват да се плати опрашителната дейност, която е за милиони левове. В България пчелните семейства са 574 000, а през последните 2 години има критично намаляване на популацията и затова е виновна Националната ветeринарно-медицинска служба, която не се грижи за тяхното здраве.
България е била на първо място в Европа 1965-1970 г. по брой на пчелите на глава от населението. Имали сме 840 000 пчелни семейства, заявиха от Съюза на пчеларите. Те допълниха, че сега сме на едно от последните места. Изгубили сме и старата си местна пчела, която е била доходоносна и устойчива. Пчеларите настояват да се плати опрашителната дейност, която е за милиони левове
В момента няма млади хора, които да продължат тези традиции, поради кризата и нерентабилността на този бизнес. От Съюза се позовават на приетата на 20 ноември 2008 г. резолюция на Европарламента, която има 14 препоръки на ЕК за пчелопроизводството. Тя призовава всички страни членки, да окажат съдействие за спасяване и оздравяване на сектора.



