1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Горичка: 62% от българите смятат, че климатичните промени са реална заплаха за човечеството

Горичка: 62% от българите смятат, че климатичните промени са реална заплаха за човечеството

Наред с всички турбуленции, включително разпада на правителството, през изтеклия месец имаше и позитивни новини

62% от българите смятат, че климатичните промени са реална заплаха за човечеството. В същото време обаче повечето от хората – 3/4, не са запознати с целите на Зелената сделка, а 83% не знаят за какво ще бъдат използвани парите по Плана за възстановяване. До тези изводи стигна направено през юни проучване на Изследователски център Тренд. Изглежда все повече хора се тревожат за проблема, но много от тях не са наясно как бихме могли да се справим с него. Вървейки към решения, през изминалия месец европейските лидери приеха забрана за продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили до 2035 г., което може да се окаже важна стъпка за намаляване на емисиите. В същото време обаче, изправени пред заплахата за сериозна енергийна криза поради спиране на доставките на газ от Русия, държави като Германия започнаха да обмислят стъпки назад, връщайки се към въглищата. Времената, в които живеем, изглежда стават все по-несигурни и е все по-трудно да се прогнозира в каква посока ще поеме светът и дали ще успее да предотврати климатична катастрофа. 

Анализирайки именно възможностите ни, свързани с енергийния сектор, през миналия месец ви споделихме мнението на един от редовните автори на „Горичка“. Инж. Симеон Белорешки ни разказа за своята гледна точка свързана с АЕЦ „Козлодуй“, блоковете на „Марица Изток“ и нужна ли ни е още атомна енергия. Статията му можете да видите тук

Наред с всички турбуленции, включително разпада на правителството, през изтеклия месец имаше и позитивни новини. Една от тях дойде от Министъра на околната среда и водите, който съобщи, че темата за климатичните промени ще влезе в учебните програми и ще бъде част от новите учебници. В тази връзка ви разказахме и за една интересна инициатива на Фондация „Заедно в час“, благодарение на която ученици в страната ще могат не просто да научат повече за науката за климата, но и да бъдат провокирани сами да търсят решения за своя район. Повече за финансираното от Европейската климатична фондация начинание можете да научите оттук.

Друга тема, на която за пореден път обръщаме внимание, е градското земеделие. Тя е важна за нас, не само защото „Горичка“ инициира “Споделена зеленчукова градина 1“ в София, но и защото вярваме, че отглеждайки храната по-близо до нас, можем не само да намалим замърсяването, но и да станем по-отговорни консуматори, да си осигурим по-голяма продоволствена сигурност и да направим града си по-красив и зелен. Какво трябва да се случи в София, за да се улесни градското земеделие, ни споделиха от организацията „Спаси София“ и техни съмишленици, които представиха конкретни предложения за Столична община. Какви бяха те и защо е важно градското земеделие да се насърчава, научаваме от статията ни „Градско земеделие за София“

Разбира се, макар и сезонът да е ваканционен, не пропуснахме да направим и новия епизод на нашия подкаст. В него за пръв път ни гостува изцяло отдаден на климата български учен. Става въпрос за Валентин Симеонов, който има дългогодишен опит в изследването на сложните механизми, стоящи зад промените в климата, част от екипа на Швейцарския федерален институт за технологии в Лозана. Разговора на Маги Малеева със Симеонов се фокусира главно върху научните доказателства за причиненото от хората затопляне на климата, както и наблюдаваните в съвремието ни стряскащи екстремни метеорологични явления. Целият разговор с българския учен можете да видите в епизод 11 от подкаста.

Продължавайки темата за играта Климатична фреска, за която вече ви разказахме, през миналия месец направихме и вдъхновяващо интервю с младия Томас Заимов – човекът инициирал навлизането на играта в България. Той ни сподели не само за Фреската, но и за значимостта на темата, разбиването на митовете и търсенето на решения. Размислите на Томас можете да прочетете тук

Следете ни, защото през месец юли продължаваме напред с интересните теми. Ще ви споделим още от знанията на Валентин Симеонов за науката за климата. Ще обърнем по-специално внимание и на храната и земеделието, защото гост на следващия епизод на подкаста ни ще бъде д-р Стоилко Апостолов от „Биоселена“ – един от защитниците на биоземеделието в България.

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.