1. Начало
  2. Новини
  3. Околна среда
  4. Броят на бездомните котки се увеличава бързо в големите градове

Броят на бездомните котки се увеличава бързо в големите градове

"Четири лапи" активно работи за кастрацията на безстопанствените животни в страната

Бездомните кучета намаляват, а бездомните котки се увеличават според данни от преброяване на безстопанствените животни, коментираха за БТА екоексперти.

Броят на бездомните котки се увеличава бързо, особено в големите градове и някои от тях като Бургас, Варна, Велико Търново, Пловдив и София вече осъзнават, че трябва да работят за намаляване на популацията им, разказа за БТА д-р Марина Иванова - ръководител на проекти "Грижа за бездомните животни" в неправителствената организация "Четири лапи", която активно работи за кастрацията на безстопанствени животни в страната.

Екипи на организацията са извършили преброяване на безстопанствените животни в Пловдив през 2009 г., при което броят на кучетата е бил 686, а на котките - 7623. През тази година е направено повторно преброяване в града, след предприети мерки от общината за контрол на собствениците на домашни любимци и въвеждането на база данни с броя на кастрациите. Резултатите показват, че кучетата са намалели наполовина - 324, а котките са се увеличили до над 10 хил. екземпляра.

Резултатите от последното преброяване на бездомните кучета в столицата, извършено между 18 септември и 24 октомври т.г. от фондация "Четири лапи" и общинско предприятие "Екоравновесие", сочи, че животните намаляват. Регистрираният брой на бездомните кучета е 6635, при 11 124 през 2007 г. Характерно за районите с най-висока популация е, че са в периферията на Столична община и традиционно са буферна зона за животни, изоставени от съседни на столицата райони.

Нормално е при понижаване на популацията на бездомните кучета в един град, да се завиши броят на безстопанствените котки и те да се качат на върха на пирамидата в градската среда, коментира д-р Иванова. По думите й изчезването на котките би довело до увеличаване на мишките, а липсата на животни в градската среда - до навлизането на екземпляри от гората и полето, както лисиците в Англия.

Работата с котките е доста по-сложна от тази с кучетата, тъй като те се размножават много бързо и са трудни за залавяне, защото са недоверчиви, отбеляза ветеринарът. По думите й хората не осъзнават популацията им като проблем, тъй като са кротки, не хапят и не натрапват присъствието си. Основните оплаквания от тях са свързани със силното мяукане в сезона за размножаване и с наличието на бълхи.

Рискът от заразяване с болести по бездомните котки е не по-голям от този при общуването с домашните животни, смята д-р Иванова. Причината е, че много стопани не ги ваксинират и обезпаразитяват редовно, защото смятат, че в дома няма рискове. Възможно е при котешко одраскване да се получи възпаление на близките лимфни възли, съпроводено с температура, което се лекува.

Бързото разрастване на популацията на котките се дължи на някои особености в размножаването им, посочи специалистът. От ранна пролет до есента, женските раждат по два-три пъти, най-често по 2-4 котета. Средната продължителност на живота на уличните котки е 5-6 години.

Целия материал четете в рубрика Актуално на портала...

 

Абонирайте се
БЕЗПЛАТНО за AGRO.BG бюлетина,
за да получавате всеки петък
най-важната седмична информация.
За още новини
харесайте страницата ни във
FACEBOOK.